WPZ krytykuje projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Autor: WPZ/Rynek Zdrowia • • 23 września 2010 15:06

Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie negatywnie odnosi się do przedstawionego przez Ministerstwo Zdrowia projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.

WPZ krytykuje projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty

Wielkopolskie Porozumienie Zielonogórskie (WPZ) stoi na stanowisku, że konieczna jest zarówno zmiana kształcenia przeddyplomowego  jak i podyplomowego. Weług WPZ polskiemu systemowi ochrony zdrowia grozi całkowita zapaść w perspektywie najbliższych 5-7 lat,  głównie z powodu braku lekarzy rodzinnych.

– Przedstawiona nowelizacja ustawy ma wyraźnie za zadanie przyspieszyć, choć niekoniecznie ułatwić, kształcenie lekarzy specjalistów, a nie lekarzy rodzinnych – mówi dr Bożena Janicka prezes WPZ.

Jej zdaniem jest to dowód na to, że resort zdrowia odchodzi od holistycznego modelu ochrony zdrowia, w praktyce wyrażającego się poprzez oparcie systemu na lekarzach rodzinnych. Za to promowany jest system, w którym pacjentowi udziela się jednostkowych, specjalistycznych  świadczeń zdrowotnych.

– To oznacza, że jedną poradę  lekarza rodzinnego, w czasie której lekarz zaradził problemowi wysypki na skórze, bólu krzyża i przeziębienia trzeba będzie zastąpić 3 poradami lekarzy  specjalistów: dermatologa, ortopedy i pulmonologa – argumentuje Janicka.

Prezes WPZ podkreśla, że w Polsce brakuje, przede wszystkim, lekarzy specjalistów medycyny  rodzinnej, a proponowane zmiany w ustawie o zawodzie lekarza nie zmieniają nic w sposobie kształcenia lekarzy rodzinnych. Zdaniem Janickiej w systemie zabraknie pieniędzy na opłacenie większej liczby wysokospecjalistycznej kadry lekarskiej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum