W tych terminach stracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Weszły nowe przepisy
6 sierpnia weszły w życie zmienione przepisy dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności. Co ważne, orzeczenia automatycznie przedłużane w czasie pandemii, stracą ważność. Wyznaczono trzy terminy, kiedy to nastąpi.

- 6 sierpnia zostaną uchylone przepisy, na podstawie których z mocy prawa był wydłużany okres ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo jej stopniu
- Jednocześnie zaś wejdą w życie regulacje zakładające, że orzeczenia te będą wygaszane etapami do 30 września 2024 roku
- Jako pierwsze wygasną orzeczenia, które miały pierwotnie obowiązywać do 31 grudnia 2020 roku – będą ważne do 31 grudnia 2023 roku
- "DGP" podkreśla, że gminy powoli zaczynają zmieniać decyzje w sprawie świadczeń związanych z niepełnosprawnością, aby dostosować je do nowych terminów, gdy przestaną być aktualne
Wszły nowe przepisy ws. orzeczeń o niepełnosprawności. Ważne zmiany
6 sierpnia zostaną uchylone przepisy, które umożliwiały przedłużenie terminu ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o jej stopniu – przypomina Dziennik Gazeta Prawna. W tym samym czasie zaczną obowiązywać regulacje zakładające, że orzeczenia te będą wygaszane etapami, aż do 30 września 2024 roku, aby rozłożyć w czasie proces pozyskania nowych orzeczeń.
Przepis, o którym mowa to art. 15h ustawy z 2 marca 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (specustawa), co wyjaśnia "DGP".
W myśl tego zapisu wspomniane orzeczenia, których data ważności upłynęła w ciągu 90 dni przed wejściem w życie przepisu, czyli między 9 grudnia 2019 roku a 7 marca 2020 roku i po 8 marca 2020 roku, zachowują ważność do 60 dnia przypadającego po dniu, w którym został odwołany stan epidemii. Został on zniesiony 1 lipca tego roku, co teoretycznie oznaczałoby, że przedmiotowe dokumenty straciłyby ważność do końca sierpnia 2023 roku.
Jednakże, z uwagi na uchwalenie ustawy z 9 marca 2023 roku o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw i przewidziany w nim art. 10, wprowadzono proces stopniowego wygaszania dokumentów.
Daty wygaszania orzeczeń o niepełnosprawności
- 31 grudnia 2023 roku – orzeczenia, które miały wygasnąć do 31 grudnia 2020 roku,
- 31 marca 2024 roku – orzeczenia, które straciłyby ważność do 31 grudnia 2021 roku,
- 30 września 2024 roku – orzeczenia, które utraciłyby ważność w okresie od 1 stycznia 2022 roku do 5 sierpnia 2023 roku.
- jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Osoby posiadające te orzeczenia nie muszą czekać i mogą złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu w każdej chwili. W takim przypadku dotychczasowe orzeczenie straci ważność z dniem wydania nowego.
Urzędy dostosowują się do wprowadzonych zmian
"DGP" przy okazji wyjaśnia, że uchylenie wspomnianego przepisu oznacza także zmiany dla gmin. Będą musiały one zmienić decyzje dotyczące przyznania świadczeń uzależnionych od posiadania orzeczenia o niepełnosprawności albo jej stopniu. Dotyczy to m.in. świadczeń rodzinnych (w tym także świadczenia pielęgnacyjnego i zasiłku pielęgnacyjnego), ponieważ są one przyznawane na czas trwania orzeczenia.
Dziennik relacjonuje, że treść decyzji była modyfikowana w taki sposób, aby była zgodna z przytaczanym art. 15h specustawy, a teraz – art. 26 ustawy z 9 marca 2023 roku – urzędnicy muszą dostosować i przedłużyć okres pobierania danego świadczenia do jednego z trzech terminów, w których będzie upływać ważność orzeczenia.
Postępowanie w sprawie zmiany decyzji będzie wszczynane z urzędu i nie będzie wymagać zawiadomienia strony – podaje "DGP".
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (3)