×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

To przesądzone: w tych terminach tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności

Autor: oprac. JKB • Źródło: prawo.pl, Rynek Zdrowia03 lipca 2023 18:20

Uwaga, stracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności. Przepisy w tym zakresie wejdą w życie 6 sierpnia 2023 roku. Wskazano trzy terminy. Eksperci ostrzegają jednocześnie przed występowaniem o nowe dokumenty.

To przesądzone: w tych terminach tracą ważność orzeczenia o niepełnosprawności
Wchodzą w życie ważne zmiany dotyczące orzeczeń o niepełnosprawności. Fot. AdobeStock
  • Przypomnijmy: prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, której przepisy zaczną obowiązywać od 6 sierpnia
  • Nowelizacja wprowadziła ważne zmiany m.in. do ustawy covidowej, w której uchyla artykuł 15h dotyczący automatycznego przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności
  • Należy pamiętać przy tym, że wszystkie orzeczenia będą jednak ważne nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności lub jej stopniu
  • - Oznacza to, że data obowiązywania tzw. "covidowego" orzeczenia może ulec zmianie (skróceniu), a tym samym możemy szybciej utracić np. świadczenia związane z orzeczeniem – wyjaśnił portalowi Prawo.pl dr Michał Urban, radca prawny z Kancelarii Urban Legal

Orzeczenia o niepełnosprawności stracą ważność. Są trzy terminy

Przypomnijmy: 14 kwietnia Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, a 27 kwietnia dokument podpisał prezydent. Została ona ogłoszona w Dzienniku Ustaw 5 maja. Jej przepisy zaczną obowiązywać 3 miesiące od dnia jej ogłoszenia, czyli 6 sierpnia 2023 roku.

Nowelizacja wprowadziła ważne zmiany m.in. do ustawy covidowej, w której uchyla artykuł 15h dotyczący automatycznego przedłużania orzeczeń o niepełnosprawności, których termin powinien upłynąć w okresie pandemii oraz kart parkingowych wydawanych na tej podstawie.

Art. 23. nowelizacji określa, kiedy orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, wcześniej przedłużane automatycznie, stracą ważność. Wskazano trzy terminy:

  • orzeczenie, którego okres ważności upłynąłby do dnia 31 grudnia 2020 roku – zachowuje ważność do dnia 31 grudnia 2023 roku,
  • orzeczenie, którego okres ważności  upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2021 roku do dnia 31 grudnia 2021 roku – zachowuje ważność do dnia 31 marca 2024 roku,
  • orzeczenie, którego okres ważności  upłynąłby w okresie od dnia 1 stycznia 2022 roku do dnia poprzedzającego dzień wejścia w życie niniejszego przepisu – zachowuje ważność do dnia 30 września 2024 roku

– jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Orzeczenia tracą ważność. Jest pułapka 

Kwestia dotycząca ważności wymienionych orzeczeń może być dla wielu osób kłopotliwa, na co zwrócił uwagę ekspert w rozmowie z Prawo.pl.

- Data obowiązywania tzw. "covidowego" orzeczenia może ulec zmianie (skróceniu), a tym samym możemy szybciej utracić np. świadczenia związane z orzeczeniem, które pobieraliśmy na podstawie orzeczenia "covidowego" – wyjaśnił dr Michał Urban, radca prawny z Kancelarii Urban Legal i ekspert w zakresie prawa osób z niepełnosprawnościami.

Prawnik dodał także, że w przypadku posiadania orzeczenia o niepełnosprawności, które zostało przedłużone np. do 31 marca 2024 roku, to gdy kilka miesięcy wcześniej wystąpimy o wydanie nowego dokumentu do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności, a następnie będziemy chcieli się odwołać do wojewódzkiego zespołu, wówczas sprawa może się skomplikować.

W takiej sytuacji orzeczenie stanie się prawomocne po decyzji zespołu wojewódzkiego. - Wtedy oznacza to, że nasze poprzednie orzeczenie "covidowe" nie będzie już obowiązywać do 31 marca 2024 roku jak jest w ustawie. W jego miejsce wejdzie nowe ostateczne prawomocne z datą wydania decyzji. […] Nie będzie więc w takiej sytuacji możliwe używanie orzeczenia "covidowego", z dłuższym terminem – dodał dla Prawo.pl dr Urban.

Orzekanie o niepełnosprawności może się wydłużyć

Prawnik podkreśla, że mogą pojawić się inne problemy, ponieważ niebawem system powróci do trybu postępowania, jaki obowiązywał przed pandemią. Oznacza to, że jeśli odwołanie w wojewódzkim zespole znacznie się przedłuży, przez co sprawa trafi do sądu i znowu rozciągnie się w czasie (np. do 2024 roku), może dojść do sytuacji, gdy osoba wnioskująca nie będzie miała ważnego orzeczenia, bo "covidowe" straci ważność np. 31 marca 2024 roku. Także opiekun straci prawo do świadczeń opiekuńczych, a osoba z niepełnosprawnością zasiłek aż do czasu uprawomocnienia się orzeczenia, o czym przypomina Prawo.pl.

Powiatowe zespoły ds. orzekania już widzą tendencję do wycofywania wniosków o nowe orzeczenia po ogłoszeniu zmian dotyczących dat ważności orzeczeń. Portal przestrzega, że gdy zainteresowani będą chcieli składać po raz kolejny wnioski (tym razem bliżej końca terminy), wówczas wszystko się nawarstwi, a Zespoły nie będą w stanie na bieżąco wydawać orzeczeń.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze