W tych sytuacjach teleporada jest zakazana
Zasady dotyczące wizyt u lekarza oraz teleporady wyjaśnia Rzecznik Praw Pacjenta. Przypomina, że to przepisy prawa określają, jacy pacjenci muszą odbyć wizytę osobistą u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Wchodzi nowy ważny obowiązek dla pracodawców
Dziś ostatni moment, żeby złożyć ważny dokument w ZUS
W tych sytuacjach teleporada nie wystarczy. Lekarz musi przyjąć osobiście
Jestem pacjentem, który zgodnie z przepisami prawa powinien być przyjęty na osobistą wizytę u lekarza. Przychodnia jednak nakłania mnie do skorzystania z teleporady. Co w takiej sytuacji zrobić - takie pytanie skierowano do Rzecznika Praw Pacjenta.
RPP wskazuje, że to przepisy "określają, jacy pacjenci muszą odbyć wizytę osobistą u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej".
- Zgoda pacjenta na teleporadę nie ma w tym przypadku znaczenia - podkreśla.
Ci pacjenci muszą odbyć wizytę osobistą u lekarza w przychodni:
- którzy po raz pierwszy zgłaszają się do wskazanego w deklaracji wyboru lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (pielęgniarki lub położnej POZ)
- z chorobą przewlekłą, w przebiegu której doszło do pogorszenia lub zmiany objawów,
- z podejrzeniem choroby nowotworowej,
- dzieci do 6. roku życia poza poradami kontrolnymi w trakcie leczenia, ustalonego w wyniku osobistego badania pacjenta, których udzielenie jest możliwe bez badania fizykalnego
- Jeśli masz problemy z uzyskaniem wizyty osobistej u lekarza zgłoś to do Rzecznika Praw Pacjenta pod numer bezpłatnej infolinii 800 190 590 - radzi w wyjaśnieniu RPP.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (6)