W tych sytuacjach receptę wystawi farmaceuta. Zasady są jednoznaczne
Jak działa recepta farmaceutyczna, jakie zasady obowiązują? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, kto może ją wystawić oraz w jakich sytuacjach? Zasady w tym zakresie są jednoznaczne i zostały określone w przepisach.

Kiedy receptę wystawi farmaceuta?
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, "jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrożenia zdrowia, możesz otrzymać lek, którego wydanie wymaga, w normalnych warunkach, uzyskania na niego recepty".
- Specjalną receptę może wypisać wówczas farmaceuta, który ma prawo wykonywania zawodu. Jest to tzw. recepta farmaceutyczna - wskazuje resort zdrowia.
Co istotne, taką receptę wystawia się jedynie na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp. Nie może być wystawiona na produkty lecznicze zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe.
Ponadto zawsze jest ona realizowana ze 100 procentową odpłatnością.
Z reguły też recepta farmaceutyczna wystawiana jest w postaci elektronicznej, natomiast w wersji papierowej może zostać wystawiona, jeśli farmaceuta: nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego, nie zna tożsamości osoby, której wystawia receptę, jest obywatelem innego państwa UE, który pracuje w Polsce tymczasowo i okazjonalnie.
W przypadku recepty w postaci elektronicznej można przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania, zaś w przypadku recepty papierowej do 120-dniowego okresu stosowania.
Recepta farmaceutyczna. Najważniejsze zasady:
- Recepta farmaceutyczna może zostać wystawiona w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta i tylko przez farmaceutę pracującego w aptece lub punkcie aptecznym
- Recepta farmaceutyczna może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp
- Recepta farmaceutyczna nie może być wystawiona na produkty lecznicze zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe (określone w przepisach o przeciwdziałaniu narkomanii)
- Recepta farmaceutyczna wystawiana jest w postaci elektronicznej
- Recepta farmaceutyczna jest pełnopłatna
Recepta farmaceutyczna musi zawierać: dane pacjenta; podmiotu, w którym wystawiono receptę; osoby wystawiającej receptę; przepisanego produktu leczniczego, a także datę wystawienia recepty i przyczynę wydania.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (8)