×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W tych sytuacjach receptę wystawi farmaceuta. Zasady są jednoznaczne

Autor: oprac. JPP • Źródło: Ministerstwo Zdrowia03 lutego 2023 18:47

Jak działa recepta farmaceutyczna, jakie zasady obowiązują? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, kto może ją wystawić oraz w jakich sytuacjach? Zasady w tym zakresie są jednoznaczne i zostały określone w przepisach.

W tych sytuacjach receptę wystawi farmaceuta. Zasady są jednoznaczne
Kiedy receptę wystawi farmaceuta? Zasady są jednoznaczne Fot. AdobeStock

 

Kiedy receptę wystawi farmaceuta?

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, "jeśli znajdziesz się w sytuacji zagrożenia zdrowia, możesz otrzymać lek, którego wydanie wymaga, w normalnych warunkach, uzyskania na niego recepty".

- Specjalną receptę może wypisać wówczas farmaceuta, który ma prawo wykonywania zawodu. Jest to tzw. recepta farmaceutyczna - wskazuje resort zdrowia.

Co istotne, taką receptę wystawia się jedynie na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp. Nie może być wystawiona na produkty lecznicze zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe.

Ponadto zawsze jest ona realizowana ze 100 procentową odpłatnością.

Z reguły też recepta farmaceutyczna wystawiana jest w postaci elektronicznej, natomiast w wersji papierowej może zostać wystawiona, jeśli farmaceuta: nie ma dostępu do systemu teleinformatycznego, nie zna tożsamości osoby, której wystawia receptę, jest obywatelem innego państwa UE, który pracuje w Polsce tymczasowo i okazjonalnie.

W przypadku recepty w postaci elektronicznej można przepisać dla jednego pacjenta jednorazowo maksymalnie ilość produktu leczniczego niezbędną pacjentowi do 180-dniowego okresu stosowania, zaś w przypadku recepty papierowej do 120-dniowego okresu stosowania.

Recepta farmaceutyczna. Najważniejsze zasady:

  • Recepta farmaceutyczna może zostać wystawiona w przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta i tylko przez farmaceutę pracującego w aptece lub punkcie aptecznym
  • Recepta farmaceutyczna może być wystawiona na produkty lecznicze o kategorii dostępności Rp
  • Recepta farmaceutyczna nie może być wystawiona na produkty  lecznicze zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe (określone w przepisach o przeciwdziałaniu narkomanii)
  • Recepta farmaceutyczna wystawiana jest w postaci elektronicznej
  • Recepta farmaceutyczna jest pełnopłatna

Recepta farmaceutyczna musi zawierać: dane pacjenta; podmiotu, w którym wystawiono receptę; osoby wystawiającej receptę; przepisanego produktu leczniczego, a także datę wystawienia recepty i przyczynę wydania.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum