×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W tej sytuacji zaświadczenie od lekarza nie będzie już konieczne. MS zmienia prawo po interwencji RPO

Autor: oprac. KM • Źródło: Rzecznik Praw ObywatelskichOpublikowano: 30 maja 2023 15:00

Obecnie kobieta przystępująca do egzaminu radcowskiego lub adwokackiego może uzyskać prawo do dwóch przerw na karmienie dziecka piersią, ale proces ten jest uciążliwy i kosztowny. Ministerstwo Sprawiedliwości, po sugestii Rzecznika Praw Obywatelskich, chce nowelizować przepisy, które umożliwią matkom skorzystanie z tych przerw bez konieczności przedłożenia zaświadczenia lekarskiego.

W tej sytuacji zaświadczenie od lekarza nie będzie już konieczne. MS zmienia prawo po interwencji RPO
W tej sytuacji zaświadczenie od lekarza nie będzie już konieczne. MS zmienia prawo po interwencji RPO Fot. AdobeStock
  • Obecne przepisy dotyczące przerw na karmienie dziecka piersią podczas egzaminów są uciążliwe i wiążą się z dodatkowymi kosztami dla matek
  • RPO proponuje zastąpienie zaświadczeń lekarskich wymaganymi oświadczeniami, które mogą być weryfikowane tylko w uzasadnionych przypadkach
  • Propozycja Rzecznika poskutkowała projektem zmian przepisów w tym zakresie
  • Projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczącego egzaminu komorniczego uwzględnia sugestie RPO, umożliwiając matkom skorzystanie z przerw na karmienie dziecka piersią bez konieczności potwierdzania tego faktu zaświadczeniem lekarskim

Dwie przerwy, ale konieczne zaświadczenie od lekarza

Jak czytamy w publikacji Rzecznika Praw Obywatelskich, w aktualnym stanie prawnym, gdy kobieta karmiąca piersią przystępuje do egzaminu radcowskiego lub adwokackiego, ma możliwość skorzystania z dwóch przerw na karmienie, trwających od 30 do 45 minut. Aby skorzystać z tego prawa, musi złożyć wniosek do przewodniczącego komisji egzaminacyjnej i przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające fakt karmienia piersią.

Jednak uzyskanie takiego zaświadczenia - wynika z pisma Rzecznika - wiąże się nie tylko z dodatkową formalnością, ale również z dodatkowymi kosztami. Narodowy Fundusz Zdrowia nie refunduje wydatków związanych z wydaniem tego zaświadczenia, a prywatna wizyta w tym celu może kosztować od 150 do nawet 300 zł.

W związku z uciążliwościami i kosztami, jakie niesie obecne rozwiązanie dla matek, Rzecznik Praw Obywatelskich proponuje alternatywne podejście. Jako przykład można rozważyć zastąpienie wydawania zaświadczeń zgoda na złożenie odpowiedniego oświadczenia przez matkę, które w uzasadnionych przypadkach byłoby weryfikowane lub potwierdzane zaświadczeniem lekarskim.

Jest ministerialny projekt zmian: bez płatnego zaświadczenia od lekarza

RPO wyraża wobec tego swoją opinię w sprawie propozycji zmian w rozporządzeniu dotyczącym egzaminu komorniczego i informuje, że w Ministerstwie Sprawiedliwości opracowano projekt nowelizacji jednego z rozporządzeń. Zakłada on zmianę przepisów umożliwiających matkom karmiącym, które przystępują do egzaminu komorniczego, skorzystanie z przerw na karmienie dziecka piersią bez konieczności potwierdzania tego faktu zaświadczeniem lekarskim.

Zaproponowana zmiana polega na złożeniu:

  • wniosku o przyznanie tego uprawnienia
  • pisemnego oświadczenia o karmieniu dziecka piersią

zamiast obowiązku składania zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego fakt karmienia dziecka piersią wraz z wnioskiem o dopuszczenie do egzaminu komorniczego.

W przekazanej opinii RPO nie zgłasza żadnych uwag do projektu nowelizacji rozporządzenia i dziękuje za częściową realizację postulatu zgłoszonego wcześniej. Wyraża również nadzieję, że analogiczne zmiany zostaną wprowadzone do przepisów dotyczących egzaminów radcowskich i adwokackich.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze