W środę Warszawa odzyska Szpital Południowy? WSA stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia

Autor: oprac. JJ • Źródło: PAP24 sierpnia 2021 18:15

W wtorek wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że rządowa pełnomocnik otrzymała wezwanie prezydenta stolicy do wydania miastu w środę Szpitala Południowego. Zapowiedziała, że od środy do pracy wrócą wszyscy pracownicy szpitala, z wyjątkiem rządowej pełnomocnik.

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zapowiedziała, że w środę wrócą do pracy wszyscy pracownicy Szpitala Południowego. Fot. PAP/Rafał Guz
  • Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym
  • Jak stwierdził we wtorek Rafał Trzaskowski rządzący zabrali Warszawie Szpital Południowy bez żadnego uzasadnienia i w sposób naruszający prawo co potwierdza jednoznacznie orzeczenie sądu
  • Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zapowiedziała, że w środę w szpitalu "pojawi się" odwieszony zarząd spółki, który został zawieszony w marcu decyzją ministra zdrowia. Do pracy wrócą wszyscy jego pracownicy z wyjątkiem rządowej pełnomocnik
  • Minister zdrowia stwierdził, że został wydany w tej sprawie wyrok pierwszej instancji i będzie od niego odwołanie

WSA orzekł o nieważności decyzji Ministra Zdrowia

Pod koniec lipca Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność decyzji ministra zdrowia, który na wniosek wojewody mazowieckiego zdecydował o powołaniu rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym. Podczas wtorkowej konferencji prasowej, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski wraz z wiceprezydent Renatą Kaznowską poinformowali, że miasto otrzymało uzasadnienie tego wyroku.

Trzaskowski podkreślił, że rządzący zabrali Warszawie Szpital Południowy bez żadnego uzasadnienia i w sposób naruszający prawo. "Orzeczenie sądu jednoznacznie potwierdza, że podstaw do zabrania Szpitala Południowego nie było" - mówił. "Dlatego, po raz kolejny domagamy się zwrotu tego szpitala" - powiedział.

Dodał, że w uzasadnieniu WSA wskazano, że minister zdrowia wydał decyzję o przejęciu Szpitala Południowego "bez prawnego obowiązku poinformowania o wszczęciu postępowania wszystkich stron i osób, które ono dotyczy". Ponadto, jak mówił, miało także miejsce błędne określenie strony postępowania.

Rację miało miasto

Wiceprezydent Kaznowska zaznaczała, że w każdym aspekcie sporu dotyczącego szpitala sąd przyznał rację miastu. W związku z tym, przekonywała, że szpital powinien wrócić do miasta. Zaznaczyła jednak, że minister zdrowia Adam Niedzielski już zapowiedział odwołanie do NSA.

- Panu ministrowi przysługuje odwołanie, ale chcę wyraźnie podkreślić: sąd stwierdził nieważność decyzji pana ministra. Nieważność - to znaczy, że decyzji nie ma w obrocie prawnym od 26 marca - mówiła. Jak podkreśliła, oznacza to, że szef MZ jest zobowiązany wydać miastu szpital.

- Dzisiaj pani pełnomocnik otrzymała wezwanie pana prezydenta do wydania nam jutro szpitala - powiedziała Kaznowska. Zaznaczyła jednocześnie, że minister zdrowia nie chce wydać szpitala, ponieważ czeka na rozstrzygnięcie NSA.

Będzie reasumpcja wyroku?

- Pan minister może się odwoływać, ale jego decyzja jest nieważna tym orzeczeniem sądu i mam nadzieję, że pan minister nie będzie mieszkańcom naszego miasta fundował reasumpcji wyroku sądu i po prostu jutro ten szpital nam wyda- powiedziała.

Kaznowska zapowiedziała, że w środę w szpitalu "pojawi się" odwieszony zarząd spółki, który został zawieszony w marcu decyzją ministra zdrowia.

- Zgodnie z wyrokiem sądu, jutro zarząd spółki podejmuje wszystkie swoje czynności. Również od jutra rozpoczyna funkcjonowanie rada nadzorcza i zgromadzenie wspólników - powiedziała Kaznowska.

Podkreśliła też, że do pracy od środy wracają wszyscy pracownicy szpitala. - Z wyjątkiem rządowej pełnomocnik, która jutro kończy pracę - zaznaczyła.

- Jeżeli pani pełnomocnik uzna inaczej i będzie kwestionowała wyrok sądu, to niewątpliwie skorzystamy z naszego prawa zawiadomienia prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zaboru mienia wielkiej wartości. To grozi pani pełnomocnik - zapowiedziała wiceprezydent.

Decyzja ministra podjęta z pogwałceniem prawa

Trzaskowski powiedział, że po decyzji WSA sytuacja prawna jest jasna.

- Sąd udowodnił ponad wszelką wątpliwość, że decyzja ministra była podjęta z pogwałceniem prawa i po prostu nie obowiązuje. W związku z tym, jest całkowicie naturalne, że wszystkie legalne władze spółki powinny móc wrócić do pracy - wskazał.

Minister zdrowia, pytany przez dziennikarzy o orzeczenie WSA na wtorkowej konferencji, zaznaczył, że jest to wyrok pierwszej instancji i będzie od niego odwołanie.

- Niezależnie od treści tego wyroku, ja bym podjął tę samą decyzję- przekonywał.

Pod koniec marca, na wniosek wojewody, minister zdrowia Adam Niedzielski wydał decyzję o wprowadzeniu pełnomocnika do zarządzającej Szpitalem Południowym spółki Szpital Solec. Została nim dr Ewa Więckowska, była prezes tej spółki, która pod koniec lutego - po ponad siedmiu latach - zrezygnowała ze swojego stanowiska. Władze Warszawy konsekwentnie domagają się, by szpital wrócił do miasta. Pisma w tej sprawie trafiły do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

Od 15 lutego w Szpitalu Południowym w Warszawie działa szpital tymczasowy dla pacjentów z COVID-19. Polecenie utworzenia go wydał wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum