W sprawie sterylizacji popracuje jeszcze prokuratura

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2010 10:30

Sąd zdecydował, że umorzone śledztwo w sprawie wysterylizowanej kobiety należy kontynuować.

Wiolettę Szwak wysterylizowano podczas cesarskiego cięcia w Szpitalu Powiatowym w Szamotułach. Według kobiety, nikt nie pytał jej o zgodę. O tym, że nie będzie mogła mieć więcej dzieci, dowiedziała się ze szpitalnego wypisu. Poznańska prokuratura wszczęła śledztwo z urzędu w sprawie pozbawienia płodności i wykonania zabiegu bez zgody pacjenta. Jednak na początku grudnia ub.r. sprawę umorzyła.

Prokuratura stwierdziła, że sterylizacja była medycznie uzasadniona. Oparła się na opinii prof. Romualda Dębskiego z Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Lekarze przecięli pacjentce jajowody, gdy tamowali krwawienie. Zdaniem prof. Dębskiego mogli to zrobić bez przecinania jajowodów, sterylizacja nie była więc konieczna dla ratowania życia. Ale – jak stwierdził prof. Dębski – zagrożenie mogłaby stanowić kolejna ciąża. Jego zdaniem, lekarka wybrała mniejsze zło.

Prokurator twierdził, że pacjentka podpisała zgodę na sterylizację. Ale podpisała tylko zgodę na ewentualne rozszerzenie zabiegu, jeśli pojawią się komplikacje i jej życie i zdrowie będą zagrożone.

Sąd uznał uzasadnienie prokuratury o umorzeniu śledztwa za „lakoniczne“ i nakazał wznowienie śledztwa.

Więcej w Gazecie Wyborczej.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum