Skierowanie do lekarza specjalisty. Przed tym terminem żądanie aktualizacji nieuzasadnione

Autor: oprac. SzB • Źródło: RPP, Rynek Zdrowia05 grudnia 2022 17:30

Skierowanie jest potrzebne podczas pierwszej wizyty u lekarza specjalisty. Natomiast, gdy pacjent zostanie już objęty leczeniem specjalistycznym nie jest zobowiązany do cyklicznego odnawiania skierowania. Do czasu. O zasadach w tym zakresie przypomina Rzecznik Praw Pacjenta.

Skierowanie do lekarza specjalisty. Przed tym terminem żądanie aktualizacji nieuzasadnione
W rejestracji do lekarza specjalisty żądanie aktualizacji skierowania jest nieuzasadnione Fot. PAP/Wojciech Pacewicz

 

W AOS czy w szpitalu powoływanie się na rejonizację jest wbrew przepisom

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina najważniejsze zasady przy rejestracji w przychodni, poradni czy szpitalu. Między innymi tą o powoływaniu się przez placówki na rejonizację i miejsce zamieszkania pacjenta.

- Przy udzielaniu świadczeń powoływanie się na rejonizację jest niedopuszczalne - podkreśla RPP.

I dodaje: nie można zostać odesłanym do miejsca zamieszkania w sytuacji, kiedy dokonaliśmy wyboru świadczeniodawcy na podstawie uzyskanego skierowania. Chodzi o ambulatoryjną opiekę specjalistyczną (poradnie specjalistyczne), leczenie szpitalne, rehabilitację leczniczą, leczenie uzależnień, opiekę psychiatryczną, opiekę długoterminową i hospicyjno-paliatywną.

Ponadto, pacjent nie może być zmuszany do osobistego dokonania rejestracji.

- Zarejestrować się do lekarza można osobiście, telefonicznie, a także za pośrednictwem osoby trzeciej. Jeżeli placówka dysponuje odpowiednim oprogramowaniem — to również drogą elektroniczną czy listownie. Pracownik rejestracji ma obowiązek poinformować o dacie i godzinie wizyty. W przypadku pierwszej rejestracji w danej placówce również o konieczności przekazania oryginalnego skierowania w ciągu 14 dni roboczych - czytamy na stronie RPP. 

Skierowanie do lekarza specjalisty. Kluczowe 730 dni

Rzecznik zwraca również uwagę, że żądanie aktualizacji skierowania w przypadku dostępu do lekarza specjalisty jest nieuzasadnione

- Pierwsza wizyta u specjalisty odbywa się na podstawie skierowania. Jeśli pacjent został objęty leczeniem specjalistycznym do czasu jego zakończenia – nie jest zobowiązany do cyklicznego odnawiania skierowania - podkreśla RPP.

Jak wskazuje, "w przypadku nieobecności lekarza, pacjent powinien zostać poinformowany o sposobie zorganizowania opieki specjalistycznej w danym okresie. Informacja taka powinna zostać udostępniona w miejscu udzielania świadczeń, a także w siedzibie świadczeniodawcy".

- Aktualizacja skierowania do leczenia specjalistycznego jest konieczna w sytuacji, kiedy przez ostatnie 730 dni (czyli dwa lata) nie podjęliśmy leczenia. Nowe skierowanie konieczne jest również wówczas, gdy zmieniła się przyczyna jego wystawienia - zastrzega RPP.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze