W ramach OZZL powstaje grupa ds. mobbingu wobec lekarzy

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 05 lipca 2019 10:25

Dr Bartosz Fiałek, członek Prezydium Zarządu Krajowego OZZL, powołał w ramach Związku specjalną grupę ds. mobbingu. Złożona m.in. z prawników, ma pomagać także w przypadku pojedynczych szykan wobec lekarzy ze strony kolegów czy przełożonych.

W ramach OZZL powstaje grupa ds. mobbingu wobec lekarzy
Grupa będzie pomagać w przypadkach szykan ze strony kolegów czy przełożonych Fot. Archiwum

W przypadkach, gdy szykany pozbawią lekarzy środków do życia, grupa planuje pomoc finansową - informuje Rzeczpospolita.

Jak ocenia dr Maciej Hamankiewicz, który przez dwie kadencje był prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej, mobbing może zdarzyć się w każdym zawodzie, także lekarza, ale dzięki nagłaśnianiu takich spraw wiele osób przestaje sobie pozwalać na tego typu zachowania.

Sam Bartosz Fiałek to chyba najgłośniejsza ofiara mobbingu w ochronie zdrowia. Jak przypomina "Rzeczpospolita", dyrektor szpitala chciał go zwolnić, ponieważ jako członek organizacji związkowej sprzeciwił się jednoczesnym dyżurom na izbie przyjęć oraz oddziale macierzystym i złożył zawiadomienie do Państwowej Inspekcji Pracy.

Gdy upublicznił pogróżki dyrektora (nagrał rozmowę "na dywaniku"), stracił możliwość dodatkowego dyżurowania w SOR, co zmniejszyło jego zarobki o 50 proc., ale dzięki wystąpieniu na drogę sądową i wsparciu związku, zachował etat.

W ocenie Fiałka "oczyszczenie środowiska" jest niezbędne dla dokonywania zmian w systemie ochrony zdrowia.

Więcej: rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum