×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W przyszłym roku w szpitalach pojawią się inspektorzy danych osobowych

Autor: RRX/Rynek Zdrowia02 listopada 2017 12:01

25 maja 2018 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie dotyczące danych osobowych (RODO). Czy w warunkach polskiego ośrodka opieki zdrowotnej wdrożenie nowych wytycznych odbędzie się bez szkody dla pacjenta? - zastanawia się Polska Koalicja Medycyny Personalizowanej - Stowarzyszenie.

W przyszłym roku w szpitalach pojawią się inspektorzy danych osobowych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szpitale, przychodnie zdrowia, gabinety stomatologiczne i inne podmioty świadczące usługi lecznicze są zobligowane do przestrzegania restrykcyjnych przepisów prawnych, dotyczących ochrony danych osobowych, w tym zwłaszcza informacji o stanie zdrowia pacjentów. W rozumieniu przepisów, przetwarzanie danych wrażliwych jest zabronione, a zatem niedozwolone są wszelkie operacje dokonywane na danych osobowych, w tym ich zbieranie, utrwalanie, przechowywanie, opracowywanie, zmienianie, udostępnianie i usuwanie.

Aby jednak umożliwić funkcjonowanie podmiotów świadczących usługi medyczne, aktualnie obowiązująca ustawa o ochronie danych osobowych dopuszcza wyjątek. Ustawodawca umożliwia przetwarzanie informacji o stanie zdrowia, ”jeżeli jest ono prowadzone w celu ochrony stanu zdrowia, świadczenia usług medycznych lub leczenia pacjentów przez osoby trudniące się zawodowo leczeniem lub świadczeniem innych usług medycznych, zarządzania udzielaniem usług medycznych i kiedy są stworzone pełne gwarancje ochrony danych osobowych.”

Nadchodzące zmiany w przepisach, związane z wejściem w życie unijnego rozporządzenia dotyczącego danych osobowych, określanego w skrócie RODO, będą kolejnym wyzwaniem dla funkcjonowania jednostek leczniczych. Zmienione regulacje będą miały bezpośredni wpływ na polski porządek prawny, bez konieczności ich implementacji przez krajowe ustawy. W związku z tym, od 25 maja 2018 roku cała Unia Europejska, w tym także Polska i jej podmioty lecznicze, znajdą się w nowej rzeczywistości ochrony danych osobowych.

Wśród zmian, które należy wdrożyć w ślad za unijnym rozporządzeniem trzeba wymienić kilka najważniejszych. Pierwszy to obowiązek powołania inspektora danych osobowych w szpitalach i innych placówkach medycznych, które przetwarzają dane osobowe na szeroką skalę. Zmianie ulegnie również kwestia szczegółowych warunków przetwarzania danych osobowych pacjentów, w tym choćby zróżnicowanie procedury pozyskiwania zgody samych pacjentów ze względu na cel przetwarzania danych.

- Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych (RODO) będzie stanowiło jedną z najistotniejszych zmian w otoczeniu regulacyjnym dla systemu opieki zdrowotnej - podkreśla dr Beata Jagielska, prezes Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej - Stowarzyszenia. - Zbliżający się nieubłaganie termin wejścia w życie rozporządzenia, zakres zmian, które za sobą niesie i konieczność dostosowania wewnętrznych procedur przez poszczególne ośrodki opieki zdrowotnej to realne wyzwania dla środowiska zarządzającego w systemie ochrony zdrowia - dodaje.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze