W prokuraturach trzeba mieć zdrowe nogi?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 03 sierpnia 2010 15:43

Osoba poruszająca się wózkiem inwalidzkim nie może być prokuratorem - uważa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym.

Sprawa zrodziła się, gdy asesor Marianna P. straciła pracę, bo wcześniej straciła w wypadku władzę w nogach. We wtorek (2 sierpnia) przegrała w pierwszej instancji w sądzie pracy. Sąd we Włocławku uznał, że skoro jedno z czterech zaświadczeń lekarskich stwierdzało, że nie może ona pełnić obowiązków prokuratora (trzy zaświadczały, że może), to prokuratura miała prawo rozwiązać umowę o pracę.

Sprawą Marianny P. zajmuje się Fundacja Helsińska. Napisała do Rady Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Wskazała, że ustawa o rehabilitacji osób niepełnosprawnych daje pracodawcy możliwość dostosowania zakresu obowiązków do ograniczeń wynikających z niepełnosprawności. A osobie niepełnosprawnej daje prawo do rezygnacji z takich przywilejów jak zakaz pracy nocnej i w godzinach nadliczbowych. Fundacja argumentowała też, że przecież prokuratorzy mogą mieć asystentów, zaś asystent może wykonywać czynności wskazane przez prokuratora.

Rada Prokuratorów stwierdza, że prokuratorem może być jedynie osoba zdolna wykonywać pełen zakres prokuratorskich obowiązków. Prokurator to bowiem „nie tylko zatrudnienie, ale też pełnienie służby", więc przepisów ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych do prokuratorów się nie stosuje. A nawet gdyby się stosowało, a Marianna P. złożyła oświadczenie, że zgadza się pracować w godzinach nocnych i nadliczbowych, to „nie sposób zakładać, że lekarz wyraziłby na to zgodę".

Biuro pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych wydało w sprawie Marianny P. dokładnie przeciwną opinię. Podkreśla w niej, że rozporządzenie w sprawie badań lekarskich na stanowiska sędziowskie i prokuratorskie nie wyklucza z kandydowania osób na wózku. Sprawą Marianny P. zainteresowała się rzeczniczka praw obywatelskich Irena Lipowicz.

 

Więcej: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum