W piątek spotkanie parlamentarzystów ws. możliwych rozwiązań po wyroku TK ws. aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2021 09:12

W piątek (5 lutego) z inicjatywy posłanek Lewicy odbędzie się w Sejmie spotkanie z przedstawicielami klubów parlamentarnych ws. możliwych rozwiązań po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. Oprócz Lewicy swój udział zapowiedziały: KO i PSL.

W piątek spotkanie parlamentarzystów ws. możliwych rozwiązań po wyroku TK ws. aborcji
Jakie rozwiązania są możliwe po opublikowaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji... Fot. archiwum

Posłanki Lewicy zaproponowały spotkanie na poniedziałkowej konferencji prasowej, a po niej wysłały zaproszenia do wszystkich parlamentarzystów. Jak powiedziała PAP wiceszefowa klubu Lewicy Magdalena Biejat, spotkanie cieszy się dużym zainteresowanie zwłaszcza ze strony polityków Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Polskiej, a ze strony Zjednoczonej Prawicy nie ma żadnego potwierdzenia przybycia.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, że większość partii ma pomysł na to w jaki sposób rozwiązywać kwestię aborcji, w jaki sposób te kwestie regulować, ale to są wszystko pomysły na za kilka lat, na dłuższą perspektywę, natomiast w tej chwili wszyscy wiemy, że po wyroku Trybunału Konstytucyjnego kobiety są postawione w dramatycznej sytuacji i chcemy znaleźć rozwiązania "na teraz+" - powiedziała PAP Biejat o idei spotkania.

Jak dodała, rozwiązaniem "na teraz" byłaby proponowana przez Lewicę "ustawa ratunkowa". - Znosi ona kary za pomoc przy aborcji, żeby lekarzy nie obawiali się wspierać swoich pacjentek - wyjaśniła. - Zapraszamy i chętnie wysłuchamy pomysłów innych partii na temat tego jak jeszcze możemy w tej sytuacji kobietom ulżyć - powiedziała wiceszefowa klubu Lewicy, zaznaczając, że będą to pomysły doraźne, dopóki nie będzie liberalizacji obecnie obowiązujących przepisów.

W piątkowym spotkaniu ze strony Koalicji Obywatelskiej obecne mają być m.in. posłanki PO: Agnieszka Pomaska, Monika Wielichowska i Marzena Okła-Drewnowicz, z Nowoczesnej: Monika Rosa i Katarzyna Lubnauer, a także Urszula Zielińska i Tomasz Aniśko (Zieloni) oraz reprezentująca Inicjatywę Polska Katarzyna Piekarska.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawy-Błońska (PO) podkreśliła w rozmowie z PAP, że opozycja powinna w kwestii praw kobiet mówić jednym głosem. "Musimy przygotować bardzo mocne wsparcie dla kobiet i rozwiązania, które staną się później pakietem całościowym, a nie dotyczącym tylko aborcji - która jest poważnym problemem, ale dotyczącym spraw związanych z prawem wyboru kobiet, z jakością życia kobiet" - zauważyła.

- Chcemy posłuchać co Lewica ma do zaproponowania, ale z pełną świadomością, że rozmawiamy o tym, co będzie można zrobić w przyszłości, bo nie oszukujmy się - w tym Sejmie niczego nie uda nam się przeprowadzić - podkreśliła Kidawa-Błońska.

Rzecznik ludowców Miłosz Motyka poinformował PAP, że klub Koalicji Polskiej będzie reprezentowany przez posłanki tego ugrupowania, które będą przedstawiać swoje propozycje rozwiązań. KP po publikacji wyroku TK ws. aborcji zaproponowało, aby poprzez ustawę wrócić do rozwiązania tzw. "kompromisu aborcyjnego", a także rozpisać referendum ws. przerywania ciąży.

Poseł Kukiz'15-Demokracja Bezpośrednia Jarosław Sachajko nie wyklucza, że weźmie udział w debacie organizowanej przez Lewicę. - Chętnie bym powiedział moje stanowisko jako Jarosława Sachajko, że zabijanie ludzi, bez względu na to, w której fazie rozwojowej są, jest nieetyczne. Tu trzeba byłoby rozpocząć rozmowy jak ludziom pomóc żyć i mieć dzieci, a nie jak ich zabijać - powiedział PAP.

W piątkowym spotkaniu nie zamierza brać udziału Konfederacja. Jak poinformował PAP dyrektor Biura Prasowego Konfederacji Tomasz Grabarczyk, "nie widzimy pola do dyskusji z ludźmi, którzy porównują aborcję do odrobaczania, a takimi słowami posłużyła się była rzeczniczka tej formacji politycznej (posłanka Anna Maria-Żukowska)".

Spotkanie rozpocznie się w piątek o godz. 12 i według organizatorów może potrwać ok. 1,5 godziny. Po nim ma się odbyć konferencja prasowa.

27 stycznia w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK z 22 października ub. roku ws. przepisów antyaborcyjnych, a w Monitorze Polskim opublikowano jego uzasadnienie. TK wskazał w uzasadnieniu, że prawdopodobieństwo ciężkich wad płodu nie jest wystarczające dla dopuszczalności aborcji. Po publikacji wyroku stracił moc przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, co TK w październiku uznał za niekonstytucyjne. 

PAP - Grzegorz Bruszewski

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum