Gazeta Pomorska/Rynek Zdrowia | 25-01-2021 12:08

W pewnych sytuacjach skierowanie może być nadal wystawione w formie papierowej

Od 8 stycznia 2021 roku obowiązuje jedynie elektroniczna wersja skierowania pacjenta na konkretne badanie czy leczenie specjalistyczne. Od tej reguły wciąż jednak obowiązują odstępstwa. Dotyczą one leczenia w uzdrowisku lub sanatorium, programów lekowych, rehabilitacji oraz leczenia w szpitalu psychiatrycznym.

Fot. Shutterstock (zdjęcie ilustracyjne)

E-skierowania, czyli usługa, która umożliwia pełną elektroniczną obsługę procesu skierowania pacjenta na leczenie - od momentu wystawienia do realizacji, weszły w życie w lutym 2019 roku. Na początku pacjent miał wybór, mógł poprosić lekarza o papierowy druczek albo o jego wersję elektroniczną. Od tego roku, konkretnie ósmego stycznia, lekarz zobowiązany jest wystawić skierowanie jedynie w formie elektronicznej.

Jak się okazuje, w pewnych sytuacjach skierowanie może być nadal wystawione w formie papierowej. Takie rozwiązanie dotyczy wystawienia skierowania: na leczenie uzdrowiskowe, włączenie do programów lekowych, rehabilitację i leczenie w szpitalu psychiatrycznym. Ponadto z obowiązku wystawienia skierowania elektronicznego zwolnieni są lekarze lub inne uprawnione osoby (położna, pielęgniarka, farmaceuta, felczer), wówczas gdy nie mają dostępu do systemu e-zdrowie (P1) np. w przypadku awarii tego systemu, systemu gabinet.gov.pl w placówce lub braku dostępu do internetu, np. podczas wizyty domowej. E-skierowanie nie zostanie też wystawione osobie o nieustalonej tożsamości.

Skierowania w formie elektronicznej nie wystawi też lekarz, położna czy pielęgniarka, która jest obywatelem innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej i tylko tymczasowo i okazjonalnie udziela świadczeń zdrowotnych w Polsce.

E-skierowanie nie jest też wystawiane w ramach zlecenia wewnętrznego np. kiedy szpital, w którym przebywa pacjent, kieruje go na badanie specjalistyczne na terenie placówki.

Więcej: pomorska.pl