W nowym projekcie rozporządzenia złagodzono wymogi dla szpitali

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 15 lipca 2009 10:22

Resort zdrowia przesłał do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia określającego wymagania fachowe i sanitarne dla pomieszczeń oraz urządzeń zakładów opieki zdrowotnej. Jeżeli wejdzie w życie, to przestanie obowiązywać rozporządzenie sprzed trzech lat, które było niezwykle restrykcyjne i kosztowne, nakładające do 2012 roku obowiązek wszystkim placówkom zdrowia dostosować się do nowych standardów.

W projekcie rozporządzenie nie ma już wymogu opisywania w bardzo szczegółowy sposób wszystkich niezbędnych zmian budowlanych, jakie powinny przeprowadzić poszczególne rodzaje placówek ochrony zdrowia. Przepisy zostały złagodzone także przypadku warunków, jakie muszą spełniać izolatki oraz wymogów dotyczących wyposażenia.

Spełnienie dotychczasowych wymogów przez szpitale i przychodnie miało kosztować nawet 14 mld zł. Co dziesiąty budynek szpitalny jest pod ochroną konserwatora zabytków, a 40 proc. szpitali wymaga remontów i zakupu nowego sprzętu medycznego - przypomina Gazeta Prawna.

Resort zdrowia, łagodząc wymogi, nie zdecydował się jednak na zmianę daty, do której wszystkie ZOZ będę musiały spełnić nowe warunki techniczne i sanitarne. Wciąż mają na to czas do końca 2012 roku.

– Szkoda, że ta data nie została przesunięta. Proponowaliśmy resortowi zdrowia, aby placówki miały czas na dostosowanie się do nowych wymagań do 2022 roku – stwierdza Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich.

Jego zdaniem pozwoliłoby to na rozłożenie w czasie przeprowadzenia niezbędnych remontów, a tym samym nie powodowałoby ograniczeń w dostępie do świadczeń. Z danych ZPP wynika, że tylko powiaty i miasta na prawach powiatu w ciągu ostatnich 10 lat przeznaczyły na wsparcie zakładów opieki zdrowotnej ponad 3 mld zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum