RR/Rynek Zdrowia | 15-12-2010 12:21

W komisjach wojskowych zasiądą cywilni lekarze

Likwidacja kształcenia lekarzy dla potrzeb armii przynosi fatalne skutki. Najbardziej znane są te związane z ich brakiem w Afganistanie. Okazuje się, że deficyt kadry lekarskiej odczuwają również wojskowe komisje lekarskie.

Powinni w nich zasiadać lekarze wojskowi, którzy znają specyfikę służby w różnych rodzajach wojsk. Jednak wchodzące w życie 15 grudnia rozporządzenie ministra obrony narodowej zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o inwalidztwie żołnierzy zawodowych, żołnierzy zwolnionych z zawodowej służby wojskowej oraz emerytów i rencistów wojskowych, a także właściwości i trybu postępowania wojskowych komisji lekarskich w tych sprawach (Dz. U. nr 225, poz. 1467) – umożliwia pracę w komisjach wojskowych cywilnym lekarzom.

Żeby cywile byli zainteresowani ofertą MON, trzeba ich będzie odpowiednio finansowo zmotywować. Tym bardziej, że – jak informuje Dziennik Gazeta Prawna – doświadczeni lekarze-oficerowie odchodzą do cywila.

Resort obrony ma już nauczkę, gdy idzie o wynagrodzenia... Ogłoszenia o poszukiwaniu lekarzy gotowych wyjechać na wojnę przechodziły bez większego echa.

Gdy okazało się, że uposażenia lekarzy-oficerów zaczęły przewyższać pensję ministra, rozpoczęły się poszukiwania rozwiązań systemowych. Ma nim być powrót do kształcenia lekarzy wojskowych na wydziale lekarsko-wojskowym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, który zastąpi zlikwidowaną Wojskową Akademię Medyczną. Trzeba jednak poczekać aż ukończą studia.

Tymczasem, jak już pisaliśmy, do obsadzenia jest ponad 500 etatów lekarskich, głównie w siłach lądowych. Oprócz kwestii finansowych jest jeszcze jeden powód unikania pracy w wojsku.

– W czasie pokoju praca lekarza cywilnego i wojskowego – patrząc na nią od strony medycznej – nie różni się niczym szczególnym. Jednak dla lekarza wojskowego wykonywanie zawodu to już nie tylko praca, ale i służba oraz związane z nią podleganie rozkazom. To także inne wymagania dotyczące dyspozycyjności, dyscypliny i gotowość do pracy w każdych warunkach, również wojennych – mówił portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor biura Wojskowej Izby Lekarskiej w Warszawie płk rez. Zbigniew Ułanowski.