W karetkach PRM pojawią się kamery?

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2019 11:23

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad przepisami uprawniającymi do rejestrowania akcji ratowniczych w karetkach medycznych. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

W karetkach PRM pojawią się kamery?
Ratownicy zaapelowali do ministerstwa o możliwość rejestrowania akcji ratunkowych Fot. PTWP (zdjęcie ilustracyjne)

Resort zdrowia wziął pod uwagę opinie ratowników, którzy już kilka miesięcy temu zaapelowali do ministerstwa o możliwość rejestrowania akcji ratunkowych. Petycja w tej sprawie pojawiła się po głośnym napadzie na ratownika w hotelu w Bydgoszczy. Amerykański operator filmowy Matthew L. miał rzucić się na niego z pięściami, a nawet straszyć nożem - informuje Rzeczpospolita.

Jak tłumaczy Piotr Dymo, szef Polskiej Rady Ratowników Medycznych, możliwość nagrywania akcji ratowniczych ma zapewnić ratownikom bezpieczeństwo, często się bowiem zdarza, że w trakcie udzielania pomocy ratownik zostaje zaatakowany przez osobę, której tej pomocy udziela. Rejestrowanie takich zdarzeń pozwoliłoby też ratownikom skuteczniej bronić się przed sądem.

Jak wskazuje adwokat Paweł Litwiński, prawo do rejestrowania interwencji za pomocą kamer mają policjanci m.in. w USA, i działa to z korzyścią dla obu stron. W przypadku ratowników w grę wchodzi jednak kontekst intymności, prywatności i bezpieczeństwa pacjentów, dlatego są wątpliwości, czy stosowanie kamer okaże się dopuszczalne.

Więcej: www.rp.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum