W jeden dzień policja skontrolowała 5 tys. osób w kwarantannie. Poza domem było...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 marca 2020 09:40

Trzeba powiedzieć, że nasi rodacy zachowują się w tej trudnej sytuacji bardzo odpowiedzialnie. W sobotę (14 marca) policja skontrolowała ok. 5 tysięcy osób będących w kwarantannie i tylko 17 osób było poza jej miejscem - powiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Policja kontroluje obywateli będących w kwarantannie z powodu epidemii koronawirusa. Fot. Archiwum

Wiceminister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji był w poniedziałek (16 marca) gościem Sygnałów Dnia w Programie Pierwszym Polskiego Radia. - Trzeba powiedzieć, że nasi rodacy zachowują się w tej trudnej sytuacji bardzo odpowiedzialnie. W sobotę policja skontrolowała ok. 5 tysięcy osób będących w kwarantannie i tylko 17 osób było poza miejscem kwarantanny - zaznaczył Szefernaker.

- Do tych osób policja dociera telefonicznie, także można powiedzieć, że to jest jedynie promil osób, które się nie dostosowały. W innych krajach Europy Zachodniej widzimy, że podejście do kwarantanny, podejście do imprez masowych jest dużo inne. Jestem przekonany, że Polacy zdają dzisiaj egzamin z odpowiedzialności - powiedział wiceszef MSWiA.

Podkreślił także, że na razie policja do tych osób, które nie stosują się do kwarantanny, podchodzi indywidualnie i "na pewno za jakiś czas zostaną podane informacje, jak wygląda karanie osób, które są w kwarantanna, ale jej nie przestrzegają".

Stwierdził także, że na pewno wzrośnie liczba osób w kwarantannie i to w najbliższych dniach ze względu na to, że kwarantanną będą objęci nie tylko te osoby, które otrzymały decyzje administracyjną od inspekcji sanitarnej. - Oprócz tych osób w tej chwili w kwarantannie są od wczoraj także ci, którzy przyjechali z zagranicy - powiedział.

- Co do zasady obowiązuje kwarantanna domowa, ale jesteśmy również gotowi na sytuację, że część osób nie ma możliwości przeprowadzenia kwarantanny domowej. W każdym powiecie są wyznaczone miejsca kwarantanny zbiorowej - podał minister.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum