W internecie sprzedają zwolnienia lekarskie, 100 zł za tydzień

Autor: wyborcza.pl/Rynek Zdrowia • • 14 grudnia 2015 10:59

W internecie bez problemu można kupić "lewe" zwolnienie lekarskie. Cena uzależniona od tego, na jak długo ma być wystawione - informuje Gazeta Wyborcza i podaje cennik: za tydzień 100 zł, dwa tygodnie - ok. 200 zł, miesiąc: od 250 zł wzwyż.

W internecie sprzedają zwolnienia lekarskie, 100 zł za tydzień
Fot. PTWP

Wykrycie takiego fałszerstwa nie jest łatwe. ZUS nie kontroluje wszystkich zwolnień lekarskich, a tylko te i to losowo, za które wypłaca zasiłki chorobowe. Jeśli pracodawca ma wątpliwości co do oryginalności zwolnienia przedstawionego przez pracownika, to powinien zgłosić to policji. Może dodatkowo skierować wniosek do ZUS o kontrolę ZUS ZLA - mówi Ewa Pancer, rzecznik prasowy ZUS w Gdańsku.

Już niedługo sfałszowanie zwolnienia ma być trudniejsze. - Od 1 stycznia przyszłego roku zapowiadane jest uruchomienie nowej aplikacji, która umożliwi wystawianie zwolnień lekarskich w systemie elektronicznym - przypomina Pancer. - Zwolnienia te będą trafiały tylko drogą elektroniczną do pracodawcy, do ZUS i do samego zainteresowanego. Za dwa lata system e-zwolnień będzie obowiązujący powszechnie, nie będzie zwolnień papierowych.

Czytaj: www.wyborcza.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum