W internecie pielęgniarka stała się lekarzem. Przez pomyłkę ma problemy

Autor: money.pl/Rynek Zdrowia • • 28 listopada 2019 10:57

W wyniku pomyłki pielęgniarka z 30-letnim stażem znalazła się w bazie serwisu ZnanyLekarz.pl jako lekarz onkolog. Kobietę w miejscu pracy przywitało wezwanie od Dolnośląskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, gdzie miała stawić się "celem przesłuchania w charakterze świadka" w obecności rzecznika odpowiedzialności zawodowej.

W internecie pielęgniarka stała się lekarzem. Przez pomyłkę ma problemy
Okazało się, że pechowy profil został założony kilka lat temu przez użytkowników Fot. Archiwum

W piśmie podana była również podstawa prawna i informacja, że "osobiste stawiennictwo jest obowiązkowe". W przeciwnym razie grozi jej kara lub "przymusowe doprowadzenie" - informuje money.pl

W polskim prawodawstwie osoby podające się za lekarza mogą usłyszeć zarzuty z art. 160 par. 1 Kodeksu karnego. Grozi za to do 3 lat więzienia.

Jak wyjaśnia Iwona Dziedzic-Gawryś z serwisu ZnanyLekarz.pl, pechowy profil został założony w 2012 r., "przez użytkowników, nie lekarzy i nie przez nas". Zaznacza, że były to początki serwisu, popełniano zatem sporo błędów. Precyzuje, że obecność pielęgniarki jako onkologa jest wynikiem pomyłki użytkownika, który wprowadził błędne dane do serwisu.

Pracownicy serwisu już skontaktowali się z dolnośląską izbą pielęgniarek, a profil został usunięty.

Pielęgniarka - jak podkreśla - oczekiwała jednak innej formy zajęcia się sprawą przez samorząd zawodowy. Liczyła na wsparcie i pomoc ze strony Izby, tymczasem, w jej odczuciu, została potraktowano przedmiotowo.

Więcej: money.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum