W czerwcu dalsze luzowanie obostrzeń?

Autor: oprac. JJ • Źródło: Wirtualna Polska, Rynek Zdrowia27 maja 2021 12:53

Jak nieoficjalnie poinformowała WP w czerwcu rząd ma wprowadzić dalsze luzowanie obostrzeń. Nowe zasady mają dotyczyć m.in. sportu, restauracji, galerii handlowych i kościołów.

W czerwcu dalsze luzowanie obostrzeń?
Czerwiec upłynie na luzowaniu obostrzeń? FOT. Shutterstock
  • Zmiany w obostrzeniach prawdopodobnie będą dotyczyły możliwości przebywania w obiektach jednej osoby na 10 metrów kwadratowych (teraz to 1 osoba na 15 m kw.)
  • Pod koniec czerwca prawdopodobnie zmienią się także ilości osób, które mogą przebywać w restauracjach i kawiarniach
  • Niebawem, pod koniec przyszłego miesiąca ma ruszyć także najdłużej z wszystkich zamrożona z powodu pandemii - branża eventowa

W piątek lub w poniedziałek mają zostać przedstawione na konferencji prasowej przez rząd dalsze kroki w odmrażaniu życia społecznego - nowe zasady dotyczące dostępności restauracji, galerii handlowych, kościołów i obiektów sportowych.

Ostateczny termin podania oficjalnie nowych pandemicznych zasad może jednak ulec zmianie (podobnie jak ich zakres) bo prace nad tym wciąż trwają.

Jakie zmiany?

Według nieoficjalnych informacji WP od 6 czerwca we wszystkich obiektach, w których obecnie może przebywać 1 osoba na 15 metrów kwadratowych powierzchni, będzie mogła przebywać 1 osoba na 10 metrów kwadratowych.

Według ustaleń nowe zasady mają obowiązywać w siłowniach, klubach fitness, kasynach, obiektach handlowych, placówkach pocztowych, bibliotekach oraz w kościołach.

W restauracjach więcej gości

Prawdopodobnie pod koniec czerwca (od 26 czerwca) urzędnicy chcą zwiększyć liczbę osób korzystających z restauracji. Miało to by być 75 proc. obłożenia lokalu.

Przypomnijmy, że obecnie działalność restauracyjna można prowadzić na zewnątrz lokalu, w tzw. w ogródkach a od jutra (28 maja) możliwe będzie prowadzenie gastronomii w lokalu przy 50 proc. obłożeniu przy zachowaniu wytycznych sanitarnych - m.in. zachowany będzie musiał być dystans między stolikami (zajęty może być co drugi stolik).

Ruszą eventy?

Mówi się także, że pod koniec czerwca rząd będzie chciał uruchomić jedną z najdłużej zamkniętych branż - konferencyjno-eventową, która jest w zamrożeniu już 18 miesięcy.

Według ustaleń Wirtualnej Polski, targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania mają wystartować 26 czerwca w reżimie sanitarnym z limitem 1 osoba na 10 metrów kwadratowych powierzchni. Dzisiaj takie wydarzenia mogą być realizowane jedynie w formie zdalnej.

Na luzowanie obostrzeń ma mieć wpływ nie tylko malejąca liczba zakażeń i obłożenia tzw. szpitalnych łóżek covidowych ale rosnąca liczba zaszczepionych osób. Jak podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia do tej pory wykonano w Polsce 18 785 240 szczepień, a w pełni zaszczepionych jest (szczepionką jednodawkową lub preparatami wymagającymi podania dwóch dawek) - 6 071 067 osób

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum