W czerwcu TS wyda wyrok w sprawie in vitro. Polska może zapłacić wysoką karę

Autor: rmf24.pl/Rynek Zdrowia • • 19 maja 2015 08:59

11 czerwca w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadnie wyrok w sprawie in vitro w Polsce - ustaliła dziennikarka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon. Informacje tę potwierdził rzecznik Trybunału UE Ireneusz Kolowca.

W czerwcu TS wyda wyrok w sprawie in vitro. Polska może zapłacić wysoką karę

Ponad rok temu Komisja Europejska pozwała polskie władze za brak wdrożenia do polskiego prawa unijnej dyrektywy o bezpiecznym przechowywaniu komórek rozrodczych, tkanek płodu oraz embrionów używanych przy zapłodnieniu in vitro. Polska powinna była wdrożyć te przepisy w 2008 roku, jeszcze w czasie rządów Donalda Tuska.

Polska, w przesłanych dokumentach potwierdziła brak odpowiednich przepisów w prawie krajowym. Nasz kraj broni się jednak, twierdząc, że w ”zakresie komórek rozrodczych, tkanek zarodkowych i płodowych przepisy dyrektyw są w dużej mierze stosowane w codziennej praktyce klinicznej - zostały wdrożone na poziomie eksperckim (...)”.

Brukseli to jednak nie przekonało. Komisja Europejska nie wycofała swojej skargi. - Jesteśmy przekonani, że wygramy przed trybunałem. W Polsce nadal nie ma przepisów, które gwarantowałyby bezpieczne wykonywanie in vitro - powiedział RMF FM jeden z urzędników w Brukseli.

Wyrok Trybunału UE w sprawie in vitro będzie bezprecedensowy i może oznaczać wysokie kary finansowe dla Polski.

Czytaj: www.rmf24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum