W Polsce rośnie liczba osób ubezwłasnowolnionych

Autor: dziennikpolski24.pl/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2016 15:23

W ostatnich latach w Polsce wzrosła liczba osób ubezwłasnowolnionych z powodu choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego, alkoholizmu, narkomanii oraz starości. Jest ich już 87 tysięcy.

W zeszłym roku do sądów wpłynęła rekordowa liczba nowych wniosków (13,6 tys.) o ubezwłasnowolnienie. Fot. archiwum

W zeszłym roku do sądów wpłynęła rekordowa liczba nowych wniosków (13,6 tys.). Większość z nich (prawie 9 tys.) została uwzględniona. Ubezwłasnowolnieni umieszczani są zwykle przez rodziny w zamkniętych zakładach opiekuńczych bezterminowo, najczęściej dożywotnio - informuje Dziennik Polski.

W październiku 2012 roku zapadł wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczący łamania przez Polskę zakazu bezprawnego pozbawiania wolności. Według ETPC procedura umieszczania ubezwłasnowolnionych w ośrodkach opiekuńczych (domach pomocy społecznej) w Polsce nie pozwala takim osobom „na dochodzenie sądowej kontroli legalności i zasadności pobytu w DPS”.

Osoby ubezwłasnowolnione są trzymane w zamknięciu przez lata, często do śmierci. Mimo wyroków i apeli organizacji praw człowieka, Sejm dotąd nie zmienił tego prawa. W grudniu zeszłego roku RPO zaskarżył je do Trybunału Konstytucyjnego. W Polsce jest w tej chwili aż 74,5 tys. osób całkowicie i 12,4 tys. częściowo ubezwłasnowolnionych.

W zeszłym roku było aż 13,6 tys. nowych wniosków o ubezwłasnowolnienie. Wnioski dotyczą coraz częściej osób starszych.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum