W POZ jednak bez standardu rachunku kosztów na potrzeby analiz AOTMiT

Autor: PZ/Rynek Zdrowia • • 15 sierpnia 2019 18:28

Poradnie POZ nie będą musiały stosować standardu rachunku kosztów na potrzeby analiz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji - taka zmiana znalazła się w podpisanej przez prezydenta Ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia.

W POZ jednak bez standardu rachunku kosztów na potrzeby analiz AOTMiT
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To efekt protestu Porozumienia Zielonogórskiego przeciwko dodatkowym obciążeniom biurokratycznym - czytamy na stronie PZ.

Jak przypomina PZ, prowadzenie standardu rachunku kosztów w podmiotach leczniczych miało wejść w życie od przyszłego roku. Federacja Porozumienie Zielonogórskie w lipcu zaprotestowała przeciwko takiemu rozwiązaniu w małych placówkach, jakimi są zwykle poradnie POZ.

Zdaniem Federacji nie sposób wymagać, by np. jednoosobowo udzielający świadczeń lekarz POZ przygotowywał szczegółowy rachunek kosztów według standardów, którym sprostać mogą jedynie wykwalifikowane służby księgowe dużych podmiotów leczniczych. To zbędne obciążenie biurokracją byłoby zbyt angażujące te podmioty, a ponadto podniosłoby koszty prowadzenia księgowości, która w wielu przypadkach jest prowadzona w formie uproszczonej, np. w postaci książki przychodów i rozchodów.

Jak stwierdza PZ, prowadzona korespondencja i odbyte rozmowy z Ministerstwem Zdrowia doprowadziły do podjęcia działań legislacyjnych, których skutkiem są zmiany szkodliwych zapisów.

Według aktualnej wersji, przepisów dotyczących rachunku kosztów nie stosuje się wobec podmiotów udzielających świadczeń wyłącznie w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej oraz tych, które nie prowadzą ksiąg rachunkowych, a także podmiotów realizujących czynności z zakresu zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze