W Hiszpanii przeprowadzono już 50 eutanazji w ciągu pół roku. Pozytywnie rozpatrzono 74 proc. wniosków

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP04 stycznia 2022 06:45

W Hiszpanii przeprowadzono co najmniej 50 procedur eutanazji od czasu zalegalizowania śmierci wspomaganej w połowie 2021 roku. Jak dotąd otrzymano 130 wniosków o eutanazję, z czego 74 proc. rozpatrzono pozytywnie.

W Hiszpanii istnieje możliwość przeprowadzenia eutanazji na życzenie. Fot. AdobeStock
  • Zgodnie z danymi zebranymi w części regionów, najczęściej o śmierć wspomaganą zwróciły się osoby cierpiące m.in. na choroby neurodegeneracyjne albo onkologiczne
  • M.in. w Andaluzji, organizacje na rzecz prawa do eutanazji twierdzą, że prawo to nie jest realizowane ze względu na "brak woli politycznej"
  • - Na lekarza nałożono obowiązek ocenienia, czy pacjent jest zdolny do zwrócenia się o eutanazję. To ogromne wyzwanie kliniczne - wyjaśnił Alvaro Gandara, członek hiszpańskiej Komisji Bioetycznej

Czytaj: Nowy wariant koronawirusa odkryty w Marsylii. Jest bardziej odporny na szczepionkę

Ponad 68 tys. nowych zakażeń i duży wzrost liczby hospitalizacji we Włoszech. Rząd Portugalii wspiera finansowo szpitale

FDA zatwierdziła dawkę przypominającą preparatu Pfizera dla dzieci powyżej 12 lat

Coraz więcej wniosków o eutanazję w Hiszpanii

Według danych przekazanych przez część regionów w większości przypadków o eutanazję zwróciły się osoby cierpiące na choroby neurodegeneracyjne lub onkologiczne. Większość zdecydowała się umrzeć w domu.

W Katalonii, jak wynika z danych miejscowych władz, sześciu z 53 wnioskodawców zmarło przed zakończeniem procedury, która może trwać maksymalnie 41 dni. W trzech przypadkach wnioski oddalono jako niespełniające kryteriów ustawy.

W Kraju Basków z 13 pacjentów poddanych eutanazji siedmiu cierpiało na chroniczne choroby powodujące trwałe inwalidztwo, takie jak stwardnienie zanikowe boczne, stwardnienie rozsiane lub dystrofię mięśniową, podczas gdy pozostali mieli nowotwór w fazie terminalnej. Ponad połowa osób, które zwróciły się o eutanazję, zmarła przed zakończeniem procedury. Według regionalnego ministerstwa zdrowia pacjenci, którzy zwrócili się o śmierć wspomaganą, mieli od 45 do 89 lat, w większości byli to mężczyźni.

Około 2 proc. baskijskiego personelu służby zdrowia zarejestrowało się jako odrzucający eutanazję z powodu sprzeciwu sumienia. W regionie Madrytu są to 2614 osoby - poinformował lokalny minister ds. zdrowia Enrique Ruiz Escudero.

Sprawdź: Wspomagane samobójstwo. Służba zdrowia we Włoszech po raz pierwszy wydała zgodę

Od 35 lat był przykuty do łóżka. Francuz popełnił samobójstwo wspomagane. Przed śmiercią oskarżył polityków o "brak odwagi"

Nie wszyscy zgadzają się na procedurę eutanazji

W niektórych regionach autonomicznych, np. w Andaluzji, organizacje na rzecz prawa do eutanazji twierdzą, że prawo to nie jest realizowane ze względu na "brak woli politycznej". Według jednego z nich w regionie wpłynęło 12 wniosków o śmierć wspomaganą, ale żaden nie został dotąd rozpatrzony.

Inne wspólnoty autonomiczne, z którymi kontaktował się "ABC", nie chciały ujawnić danych dotyczących eutanazji.

Według cytowanego przez tę gazetę szefa oddziału opieki paliatywnej w szpitalu Fundacji im. Jimeneza Diaza i członka hiszpańskiej Komisji Bioetycznej, Alvaro Gandary, nie ma przejrzystości u dostępie do takich danych nawet dla uczelni medycznych. Ekspert wskazał na brak gwarancji w realizowaniu przepisów o śmierci wspomaganej.

- Na lekarza nałożono obowiązek ocenienia, czy pacjent jest zdolny do zwrócenia się o eutanazję. To ogromne wyzwanie kliniczne - podkreślił.

- Może także dojść do sytuacji, kiedy pacjent nie ma wystarczającej zdolności do zwrócenia się o eutanazję, ale rodzina ma jego testament życia z takim wnioskiem, co zmusza lekarza do rozpoczęcia procedury, nawet jeżeli byłby temu przeciwny - powiedział.

"ABC" zwróciło uwagę, że Hiszpania uregulowała kwestie związane z eutanazją, chociaż "znajduje się w ogonie Europy" pod względem opieki paliatywnej. Aż 60 proc. pacjentów na końcowym etapie życia umiera bez tego rodzaju opieki.

Zobacz też: Mapy Potrzeb Zdrowotnych. Co się zmienia od 1 stycznia?

Sterylizacja na życzenie bez odpowiedzialności karnej lekarza? NRL: tu potrzebna ogólna refleksja

Część lekarzy wycofała wypowiedzenia, ponad 60 czeka na decyzje MZ. "Pożar w szpitalu ugaszony czasowo"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum