W Częstochowie kontrolują sklepy z dopalaczami

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2009 10:26

Częstochowska straż miejska skontrolowała dwa z trzech sklepów z dopalaczami, które działają w mieście.

Zadaniem strażników była kontrola sprawdzeniem czy sprzedawcy sklepów oferujących dopalacze dostosowali się do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która 8 maja weszła w życie. Ustawa zmniejszyła listę dozwolonych substancji o 17 substancji, które znajdują się w dopalaczach - pisze Gazeta Wyborcza.

- W wyniku kontroli ustalono, że z punktów handlowych usunięto produkty zawierające zakazane substancje i sprzedawcy dostosowali się do obowiązującego prawa. Sprzedający podczas kontroli zezwolili na spisanie nazw oferowanych produktów oraz poinformowali strażników, że znana im jest treść znowelizowanej ustawy i że od 8 maja 2009 roku oferują wyłącznie asortyment spełniający nowe wymogi prawne - informuje dziennik Artur Kucharski z częstochowskiej straży miejskiej.

Ustawa weszła w życie tydzień temu, a wciąż pojawiają się wątpliwości co do zgodności nowej ustawy z polskim prawem. Urząd Komisji Integracji Europejskiej wydał negatywną opinię. Ustawa łamie bowiem unijną zasadę swobodnego przepływu towaru. Okazuje się, że, po pierwsze, większość zakazanych roślin jest legalna w zachodniej Europie, a po drugie, że są one używane także w innych gałęziach przemysłu, jak farmacja czy kosmetyka, a nawet sprzedawane w kwiaciarniach.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum