×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

W 2023 ten dodatek wynosi 620 zł miesięcznie. Nie każdy może otrzymać pieniądze

Autor: oprac. JKB • Źródło: Rynek Zdrowia14 marca 2023 05:15

W 2023 roku specjalny zasiłek opiekuńczy wynosi 620 zł miesięcznie. Mogą go - po spełnieniu kilku warunków - otrzymać osoby, które zrezygnowały z pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.

W 2023 ten dodatek wynosi 620 zł miesięcznie. Nie każdy może otrzymać pieniądze
W 2023 ten dodatek wynosi 620 zł miesięcznie. Nie każdy wie, że może otrzymać pieniądze

 

W 2023 specjalny dodatek wynosi 620 zł miesięcznie. To zasiłek opiekuńczy

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, specjalny zasiłek opiekuńczy jest świadczeniem pieniężnym przysługującym osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia czy innej pracy zarobkowej, aby sprawować stałą opiekę nad osobą niepełnosprawną.

Obecnie wynosi 620 złotych miesięcznie. Za niepełne miesiące kalendarzowe zasiłek wypłaca się w wysokości 1/30 zasiłku za każdy dzień. Z kolei należną kwotę zasiłku zaokrągla się do 10 groszy w górę.

Co ważne, o zasiłek opiekuńczy mogą ubiegać osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny oraz małżonkom, jeśli:

  • nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • w celu sprawowania stałej opieki nad osobą legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia i edukacji.

Oznacza to, że będą to w głównej mierze krewni w linii prostej, a także rodzeństwo osoby niepełnosprawnej.

"DGP" przypomina, że w przypadku ubiegania się o tego typu świadczenie przez rolników, małżonków rolników albo domowników, zasiłek przysługuje:

  • rolnikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego (potwierdza się to stosownym oświadczeniem złożonym pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań);
  • małżonkom rolników lub domownikom w przypadku zaprzestania prowadzenia przez nich gospodarstwa rolnego albo wykonywania przez nich pracy w gospodarstwie rolnym.

Aby otrzymać specjalny zasiłek opiekuńczy trzeba spełniać kryterium dochodowe.

Łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na jedną osobę nie może przekroczyć kwoty 764,00 zł – wyjaśnia "DGP".
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze