W 2014 roku zakończy się śledztwo ws. międzynarodowego handlu organami

Autor: Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 10 marca 2014 17:37

Serbski premier Ivica Dacić poinformował, że otrzymał potwierdzenie o planowanym zakończeniu śledztwa ws. międzynarodowego handlu organami w 2014 roku. Deklaracja padła podczas spotkania z prokuratorami grupy zadaniowej UE ds. handlu narządami dotyczącego przede wszystkim tzw. śladu kosowskiego.

Jednocześnie została przekazana informacja o dalszych planach prokuratorów w stosunku do dwóch kolejnych podejrzanych będących wysoko w strukturze przestępczej organizacji o zasięgu międzynarodowym, odpowiedzialnym za sprzedaż setek ludzkich organów. Poinformowano także, że chodzi o osoby znajdujące się obecnie na terenie Turcji i Izraela.

Jak podaje Rzeczpospolita, problem jest dość poważny, a oskarżenia nie oszczędziły nawet premiera Kosowa Hashima Thacii, oskarżanego także o udział w nielegalnym handlu bronią. Do tej pory zespół UE zbadał zeznania około 100 świadków.

W 2013 Rosja zablokowała dochodzenie w sprawie międzynarodowego handlu organami oraz ich nielegalnego pobierania i przeszczepiania na terenie Kosowa, odmawiając dostarczenia zeznań kluczowych świadków. FR była jednym z 17 państw uczestniczących w badaniu tej zbrodni. Pozostałych 16 już wcześniej przekazało wszystkie materiały związane z ich obywatelami poszkodowanymi, bądź uczestniczącymi w tym procederze. O całej sprawie powiadomił prokurator UE Jonathan Ratel.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum