Uzdrowisko na NFZ. Zmiany w leczeniu uzdrowiskowym. Nowe ceny i zasady

Autor: oprac. JPP • Źródło: Dziennik Ustaw06 lipca 2022 08:00

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia ministra zdrowia w świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. W dokumencie uwzględniono ostatnie zmiany wprowadzone w zasadach leczenia w uzdrowiskach na NFZ, w tym nowe stawki za zakwaterowanie.

Uzdrowisko na NFZ. Zmiany w leczeniu uzdrowiskowym. Nowe ceny i zasady
Dom zdrojowy w Świeradowie Zdroju. W uzdrowisku leczone są m.in. choroby ortopedyczno-urazowe, układu nerwowego, reumatologiczne, dróg oddechowych czy kardiologiczneFot. Shutterstock
 • W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia ministra zdrowia w świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego
 • W dokumencie uwzględniono ostatnie zmiany wprowadzone w zasadach leczenia w uzdrowiskach na NFZ, w tym nowe stawki za zakwaterowanie
 • Dodajmy, że w perspektywie jest kolejna zmiana w uzdrowiskach: koniec skierowań. Chodzi o to, aby to nie lekarz, a pacjent mógł decydować, w którym sanatorium czy uzdrowisku będzie się leczyć

Zmiany w leczeniu w uzdrowiskach na NFZ. Opublikowany jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst rozporządzenia ministra zdrowia w świadczeń gwarantowanych z zakresu lecznictwa uzdrowiskowego. W dokumencie uwzględniono ostatnie zmiany wprowadzone w zasadach leczenia w uzdrowiskach na NFZ, w tym nowe stawki za zakwaterowanie.

To właśnie rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych w leczeniu uzdrowiskom określa zasady w sanatorium na NFZ. W tym między innymi czas trwania leczenia, które wynosi:

 • Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Pobyt dziecka trwa 27 dni.
 • Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni. Pobyt dziecka jest bezpłatny, natomiast pobyt osoby dorosłej jest częściowo odpłatny.
 • Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest bezpłatny.
 • Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest częściowo odpłatny.
 • Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od 6 do 18  dni

Pełną treść ogłoszonego rozporządzenia załączamy pod tekstem w formacie PDF.

Nowe opłaty za leczenie uzdrowiskowe w sanatoriach na NFZ

Ponadto w rozporządzeniu szczegółowo określono, co wchodzi w zakres leczenia uzdrowiskowego w ramach NFZ zarówno w leczeniu dorosłych, jak i dzieci (w tym liczba zabiegów, opieka lekarska czy pielęgniarska), a także uwzględniono nowe stawki za pobyt w sanatorium.

A dodajmy, że nowe, wyższe opłaty za sanatorium z NFZ weszły w życie w kwietniu 2022 roku. Dotyczą kosztów zakwaterowania oraz wyżywienia.

Cennik w sanatorium NFZ w 2022 roku:

 • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym – 32,6 zł oraz 40,9 zł (było 31 i 38,9)
 • pokój jednoosobowy w studiu - 26,1 zł oraz 37,4 zł (było 24,8 i 35,6)
 • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 24,9 zł oraz 33,2 zł (było 23,7 i 31,6)
 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 19,5 zł oraz 27,3 zł (było 18,6 i 26)
 • pokój dwuosobowy w studiu 16,5 zł oraz 24,9 zł (było 15,7 i 23,7)
 • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 14,2 zł oraz 19,5 zł (było 13,5 i 18,6)
 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 12,5 zł oraz 14,8 zł (było 11,9 i 14,1)
 • pokój wieloosobowy w studiu 11,9 zł oraz 13,6 zł (było 11,3 oraz 12,9)
 • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego 10,6 zł oraz 11,9 zł (było 10,1 oraz 11,3)

Jak otrzymać skierowanie do uzdrowiska na NFZ?

Przypomnijmy, że skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, biorąc pod uwagę aktualny stan zdrowia, brak wskazań lub istniejące przeciwwskazania oraz wpływ leczenia uzdrowiskowego na stan zdrowia.

- Jest to o tyle ważne, że leczenie uzdrowiskowe jest leczeniem bodźcowym i niektóre schorzenia mogą ulegać zaostrzeniu. Prawidłowo i czytelnie wypełnione skierowanie, przesyłane jest przez lekarza do oddziału wojewódzkiego NFZ, na terenie którego aktualnie zamieszkujesz, w terminie 30 dni od daty wystawienia (inaczej skierowanie utraci ważność). Po zarejestrowaniu w oddziale NFZ, skierowanie jest sprawdzane przez zatrudnionego w Funduszu lekarza specjalistę w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej, który ocenia jego celowość i wskazuje rodzaj oraz miejsce leczenia uzdrowiskowego - informuje Fundusz. 

I dodaje, że jeżeli specjalista stwierdzi przeciwwskazania lub brak wskazań do leczenia - nie potwierdza skierowania.

- Zwracane jest ono wtedy lekarzowi, który je wystawił, a Ty otrzymasz pisemną informację o tym fakcie. Decyzja jest ostateczna i nie przysługuje od niej odwołanie - podkreśla NFZ.

Natomiast, jeżeli zostanie ustalony termin leczenia, oddział wojewódzki NFZ doręczy potwierdzone skierowanie nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

Zmiany w sanatorium na NFZ. Skierowanie przestanie być potrzebne?

Dodajmy, że szykują się kolejne, rewolucyjne zmiany w zasadach wyjazdów do sanatorium na NFZ. Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował w kwietniu w rozmowie z "Faktem", że rozpoczęły się prace nad zmianą zasad dotyczących kierowania pacjentów do sanatorium z Narodowego Funduszu Zdrowia.

To pacjent, a nie lekarz NFZ, będzie decydował, gdzie jechać na leczenie
Jak dowiedzieliśmy się w resorcie, planowana reforma przewiduje m.in. stworzenie odpowiedniego systemu teleinformatycznego. W rezultacie bowiem pacjent dostawał będzie kod, którym będzie mógł zarejestrować się na pobyt.

Prace są na wstępnym etapie, a nowelizacja przepisów nie przewiduje zmian w zakresie finansowania leczenia uzdrowiskowego. Zabiegi nadal będą finansowane przez NFZ, a chory dopłacał będzie do zakwaterowania.DO POBRANIA

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum