Uwagi farmaceutów do nowelizacji ustawy refundacyjnej

Autor: NIA/Rynek Zdrowia • • 04 czerwca 2013 17:58

Samorząd aptekarski przedstawił swoje uwagi do projektu założeń do projektu nowelizacji ustawy refundacyjnej.

Uwagi farmaceutów do nowelizacji ustawy refundacyjnej

Zdaniem farmaceutów konieczna jest zmiana sposobu naliczania marży detalicznej i jej wysokości.

"Nie do przyjęcia jest obowiązujący sposób liczenia urzędowej marży detalicznej od ceny hurtowej stanowiącej podstawę limitu w danej grupie limitowej oraz jej wysokość wynikająca z tabeli" - oceniają.

Aptekarze postulują także, by podstawa limitu w danej grupie limitowej, stanowiąca punkt wyjścia do obliczenia urzędowej marży detalicznej, ogłaszana była w prawie powszechnie obowiązującym, a nie w obwieszczeniu.

Farmaceuci opowiadają się także za uchyleniem art. 43 ust. 1 pkt 6 ustawy. Ich zdaniem, obowiązujące ustawy nie określają zarówno zakresu, jak i warunków dostępu do świadczeń gwarantowanych, o których mowa  w przepisach ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

"W całym systemie istnieje poważna wada, polegająca na oparciu praw świadczeniobiorców na nieokreślonych przesłankach" - stwierdzają aptekarze.

Zwracają również uwagę na konieczność zmiany art. 44 tak, by jednoznacznie z niego wynikało, iż prawo zapewnia możliwość wydania pacjentom leku, którego cena detaliczna przekracza limit finansowania, ale nie przekracza ceny detalicznej leku przepisanego na recepcie.

Więcej: http://nia.org.pl/

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum