Uszczelniają 500+: kto straci na zmianach dot. świadczeń pielęgnacyjnych i rodzicielskich?

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2017 12:40

Nie będzie można pobierać jednocześnie świadczeń pielęgnacyjnego i rodzicielskiego. Ponadto na urlopie wychowawczym rodzic będzie mógł otrzymać tylko jeden dodatek do zasiłku. Stracą na tych zmianach najbardziej poszkodowani przez los.

Uszczelniają 500+: kto straci na zmianach dot. świadczeń pielęgnacyjnych i rodzicielskich?
Zmiany mają objąć m.in. te przepisy, które w ostatnich latach były przedmiotem sprzecznych interpretacji Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Rząd uszczelniania program 500+ . Zmiany mają objąć m.in. te przepisy, które w ostatnich latach były przedmiotem sprzecznych interpretacji.

Mowa tu m.in. o dodatku do zasiłku rodzinnego na urlopie wychowawczym. W jego przypadku sporna kwestia sprowadza się do tego, czy matce, która urodziła wieloraczki, należy się tylko jeden dodatek w wysokości 400 zł, czy też powinien być wypłacany na każde dziecko (w przypadku bliźniąt daje to łącznie 800 zł). Obecnie zwykle, w zależności od tego ile dzieci urodzi jednorazowo, otrzymuję wielokrotność kwoty 400 zł.

Ta sytuacja wkrótce się zmieni, bo przewidziane w nowelizacji ustawy brzmienie art. 10 zakłada, że osobie uprawnionej do dodatku będzie przysługiwać tylko jedno świadczenie w wysokości 400 zł miesięcznie, niezależnie od liczby dzieci pozostających pod jej opieką.

Inna istotna dla rodziców zmiana dotyczy możliwości jednoczesnego otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego i rodzicielskiego. Pierwsze z nich - w wysokości 1406 zł miesięcznie - otrzymuje osoba opiekująca się niepełnosprawnym dzieckiem. Z kolei drugie wsparcie, wynoszące 1000 zł, jest skierowane do matek, które po urodzeniu dziecka nie mają prawa do zasiłku z ZUS (jest wypłacane co miesiąc przez rok).

W zmienionej treści art. 27 ust. 5 znajdzie się sformułowanie jednoznacznie wskazujące, że rodzic ma prawo tylko do jednego ze świadczeń. Nawet w sytuacji gdy przysługują mu z racji opieki nad różnymi osobami.

Więcej: praca.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum