Ustawa refundacyjna: grupowanie leków tańsze, ale czy zdrowsze?

Autor: gazetaprawna.pl, RR/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2011 13:12

Ustawa o refundacji leków, która 25 marca będzie poddana głosowaniu w Sejmie, przewiduje m.in., że leki na najpoważniejsze schorzenia mają być grupowane. Szpital będzie musiał kupić najtańszy z danej grupy leków. Jeśli poda droższy preparat, sam dopłaci różnicę.

Ustawa refundacyjna: grupowanie leków tańsze, ale czy zdrowsze?

Grupowanie oznacza, że lekarz w szpitalu będzie miał związane ręce w ordynowaniu leków. Może nastąpić ograniczenie swobody szpitali w doborze terapii lekowej, a wiele lecznic jest zadłużonych i szuka oszczędności. Ich dyrektorzy będą starać się rezygnować z zakupu drogich i nowoczesnych leków.

Niektórzy mówią nawet, że o tym, jaki lek dostanie pacjent, zadecyduje urzędnik tworzący grupy leków.

Zagrożeń nie widzi resort zdrowia. - Nawet najtańsze leki w danej grupie będą zwierać te same substancje lecznicze co droższe - zapewnia w Gazecie Prawnej Artur Fałek, dyrektor departamentu polityki lekowej z MZ.

Z kolei wiceminister zdrowia Adam Fronczak podczas konferencji zorganizowanej 9 marca przez redakcję Rynku Zdrowia ("Onkologia w Polsce 2011– kiedy zaczniemy wygrywać z nowotworami?”) przekonywał, że polska onkologia jest z roku na rok lepiej finansowana, co jednak w zderzeniu z potrzebami bywa niedostrzegane przez pacjentów. Na przykład wartość programów terapeutycznych realizowanych w onkologii, według danych NFZ wzrosła z około 250 mln zł w 2005 roku do 550 mln zł w roku minionym.

Jednakże w czasie sesji poświęconej finansowaniu terapii onkologicznych prelegenci zwracali uwagę, że poziom wydatków na leczenie powoduje ograniczony dostęp do nowoczesnych leków.

Ustawa refundacyjna, poprzez grupowanie leków, może go jeszcze bardziej ograniczyć.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum