×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie skierowana do pierwszego czytania do Sejmu

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia08 lipca 2022 20:05

Długo wyczekiwana przez środowisko nowa ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów coraz bliżej. Poselski projekt przepisów skierowano do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny do pierwszego czytania.

Ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie skierowana do pierwszego czytania do Sejmu
Sejm zajmie się ustawą o zawodzie psychologa Fot. AdobeStock
  • Poselski projekt ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów trafił do Sejmu
  • Procedowaną ustawą zajmie się Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, do której skierowano projekt do pierwszego czytania
  • Ustawa ma określać m.in. zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu psychologa, wykonywania tego zawodu oraz organizacji i funkcjonowania samorządu zawodowego psychologów

Ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów w Sejmie

Procedowanie długo wyczekiwanej przez środowisko nowej ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów nabiera rozpędu.

Projekt został skierowany do pierwszego czytania do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Ustawa określa zasady i warunki:

  • uzyskiwania prawa wykonywania zawodu psychologa;
  • wykonywania zawodu psychologa;
  • organizacji i funkcjonowania samorządu zawodowego psychologów.

Procedowany projekt rozszerza również definicje i katalog działań psychologicznych o dokumentację psychologiczną i standardy pracy psychologa, a także określa zawód psychologa jako zawód zaufania publicznego.

Zgodnie z nową ustawą przewiduje się m.in. zastąpienie stażu zawodowego jako przygotowania psychologa stażysty do należytego wykonywania zawodu psychologa formą współpracy z opiekunem.

Ustawa określa również szczegółowo funkcjonowanie samorządu zawodowego psychologów, do którego przynależność ma być obowiązkowa, a prawo do wykonywania zawodu uzyskuje się z chwilą wpisania na listę psychologów.

Do organów samorządu mają należeć m.in.:

Krajowy Zjazd Psychologów,
Krajowa Rada Psychologów,
Krajowa Komisja Rewizyjna,
Krajowa Komisja Odpowiedzialności Zawodowej,
Krajowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej.
Projekt ustawy o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów do pobrania poniżej.

Obecnie obowiązująca ustawa nie zyskała przepisów wykonawczych

Przypomnijmy, że jeszcze w maju Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów zwrócił się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o przyspieszenie prac nad ustawą o zawodzie, tłumacząc, iż dotychczasowe przepisy są "martwe".

- Obecnie obowiązująca ustawa o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów z 8 czerwca 2001 roku, nie zyskała nigdy przepisów wykonawczych i jest w istocie "martwym prawem" - podkreślał Ogólnopolski Związek Zawodowy Psychologów.

- Nie powstał też samorząd zawodowy psychologów i nadal nie ma organu, który zweryfikowałby uprawnienia zawodowe psychologów w Polsce i nadawał im prawo do wykonywania zawodu - dodano w apelu.

Przewodnicząca Związku Katarzyna Sarnicka, w rozmowie z "bankier.pl" podkreślała, że brak samorządu nadającego prawo do wykonywania zawodu budzi różne patologie.

- Ogromne zapotrzebowanie na usługi psychologiczne sprawia, że mamy wysyp prywatnych gabinetów z "pomocą psychologiczną" - tłumaczyła.

- Praktycznie każdy może otworzyć własną działalność i świadczyć takie usługi. Niestety są osoby, które nie mają odpowiedniego wykształcenia, a posługują się tytułem psychologa - dodała Sarnicka.

 



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze