KR/Rynek Zdrowia | 29-06-2015 12:32

Ustawa o zawodzie fizjoterapeuty: jest 100 tys. podpisów pod obywatelskim projektem

Komitet Inicjatywy Ustawodawczej do spraw Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty zebrał wymagane 100 tys. podpisów poparcia pod projektem ustawy. We wtorek (30 czerwca) zostaną one złożone do Biura Podawczego Sejmu RP.

Jak poinformowało Biuro Zarządu Głównego Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, głównym powodem powołania Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej do spraw Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty był brak perspektyw na uchwalenie dobrej, przyjaznej pacjentom oraz zgodnej z wolą środowiska - Ustawy regulującej zawód Fizjoterapeuty w Polsce.

Po licznych próbach rozmów, nacisków i negocjacji - zarówno z resortem zdrowia, jak i z parlamentem - Zarząd Główny Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska podjął decyzję, aby odwołać się do obywateli RP i stworzył Obywatelski Projekt Ustawy o zawodzie Fizjoterapeuty.

Na początku kwietnia 2015 r., po oficjalnym zatwierdzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej przez Marszałka Sejmu, ruszyła w całej Polsce akcja informacyjna połączona ze zbieraniem podpisów poparcia pod tym Projektem.

Projekt musiał uzyskać minimum 100 tys. podpisów poparcia. W środę (24 czerwca) Komitet Inicjatywy Ustawodawczej poinformował, że wymagana liczba podpisów została zebrana. We wtorek (30 czerwca) o godz. 12.30 nastąpi przekazanie zebranych podpisów do Biura Podawczego Sejmu RP.

''Zgodnie z polskim prawem Marszałek Sejmu w ciągu 3 miesięcy (czyli najpóźniej do końca września 2015 r.) ma obowiązek przekazać poparty przez obywateli Projekt bezpośrednio pod obrady Sejmu do tzw. pierwszego czytania. Pozostaje mieć nadzieję, że Projekt ten nie podzieli losu dotychczasowych inicjatyw obywatelskich i tym razem trafi do dalszego procedowania, aż do szczęśliwego finału'' - pisze Stowarzyszenie.

Czytaj też: Fizjoterapeuci składają projekt ustawy o ich zawodzie. Wszyscy chcą zmian?