Ustawa o wyrównywaniu szans niepełnosprawnych skierowana do konsultacji społecznych

Autor: Dziennik Zachodni/Rynek ZDrowia • • 23 października 2009 11:48

Rząd skierował do konsultacji społecznych ustawę o wyrównywaniu szans, która da inwalidom poważny oręż w walce o ich prawa.

Będą mogli w sądach dochodzić finansowych odszkodowań, w przypadku, kiedy napotkają bariery na swojej drodze w korzystaniu z infrastruktury publicznej. To zmusi wszelkie urzędy, instytucje i sklepy do rozwiązania problemu "trzech schodów".

Problemów niepełnosprawni wciąż mają wiele. W samych tylko Katowicach mają kłopot na przykład z dostaniem się do Muzeum Śląskiego, Muzeum Katowic, na widownię Teatru Śląskiego, do części przychodni, większości sklepów i restauracji.

Nowa ustawa ma trafić do Sejmu w grudniu, a wejść w życie wiosną. Powoływanie się przed sądem na jej zapisy ułatwi niepełnosprawnym dochodzenie roszczeń.

– Teoretycznie jest to możliwe także teraz, ale w praktyce - niewykonalne. Trzeba wytoczyć kosztowny proces i udowadniać stratę. Nie ma obecnie zapisu zobowiązującego instytucje do usuwania barier w budynkach sprzed 1995 roku – stwierdza Marek Plura, poseł PO, który jest niepełnosprawny.

Nowe prawo określi też ostateczny termin usunięcia wszelkich barier w Polsce. W ciągu 10 lat wszystkie instytucje użyteczności publicznej, sklepy, restauracje, kina, teatry, muzea, stadiony, wspólnoty mieszkaniowe, a także środki transportu będą musiały być w pełni dostępne dla inwalidów.

– Sytuację niepełnosprawnych w Polsce oddaje najlepiej to, że nawet w Sejmie bariery architektoniczne zostały zlikwidowane dopiero w tym roku. Lekceważenie naszych potrzeb to nagminne zjawisko – podkreśla Plura, który cieszy się, że nowa ustawa w sposób radykalny zmieni sytuację niepełnosprawnych.

– To, niestety, nie stanie się z dnia na dzień – dodaje.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum