Ustawa o uprawnieniach pracowników służby zdrowia uchwalona

Autor: AK, PAP/Rynek Zdrowia • • 21 października 2008 22:40

Sejm uchwalił ustawę o szczególnych uprawnieniach pracowników służby zdrowia, która m.in. reguluje czas pracy osób zatrudnionych w Zakładach Opieki Zdrowotnej. Ustawa określa maksymalny czas pracy lekarzy stażystów - 52 godziny tygodniowo. W myśl obowiązujących od tego roku przepisów, zgodnych z prawem UE, maksymalny czas pracy lekarzy wynosi 48 godzin. Nie dotyczy to jednak stażystów i rezydentów. Ustawa zrównuje czas pracy pracowników ZOZ-ów, a tym samym wydłuża czas pracy zatrudnionych w warunkach, które mogą być szkodliwe, m.in. radiologów, patomorfologów, pracowników prosektoriów i medycyny sądowej, którzy do tej pory pracowali 5 godzin dziennie.

Radiolodzy protestowali przed sejmem w ubiegłym tygodniu przeciwko tym zapisom.

- Jesteśmy przeciwko projektowane ustawie o Zakładach Opieki Zdrowotnej, która zakłada prywatyzację placówek. Jesteśmy przeciwko prywatyzacji bo tak naprawdę nie wiemy co ona oznacza. Protestujemy też przeciwko procedowanej ustawie o szczególnych uprawnieniach pracowniczych, która zakłada wydłużenie naszego czasu pracy - mówiła podczas pikiety dziennikarzom Anna Bielicka Bąk z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.

- Społeczeństwo jest ciągle informowane o rakotwórczym działaniu promieniowania jonizującego, a my, mamy pracować dłużej w tak szkodliwych warunkach. Często gdy ktoś z nas zachoruje odsuwany jest od pracy i bardzo trudno udowodnić, że choroba ma związek z wykonywanym zawodem  - mówiła wówczas Bielicka.

Podczas głosowań niektórzy posłowie opozycji krytykowali rozwiązania wprowadzane przez ustawę.

- Ta ustawa powinna nazywac się o „braku uprawnień pracowników służby zdrowia“. Specjaliści wyjadą za granicę - mówił poseł Czesław Hoc (PiS).

Zgodnie z uchwaloną ustawą czas pracy pracowników ZOZ-ów nie może przekraczać 7 godz. 35 min. dziennie, a w przypadku pracowników technicznych, obsługi, gospodarczych i administracyjnych - 8 godz. dziennie.

Maksymalna długość czasu pracy obejmującego także dyżur medyczny wynosiłaby 24 godziny. Według ustawy, w przypadku, gdy w związku z pełnieniem dyżuru medycznego dojdzie do nieudzielania 11 godzinnego odpoczynku dobowego, należy udzielić go w kolejnej dobie co najmniej w takim samym wymiarze.

Za przyjęciem ustawy - autorstwa PO - opowiedziało się 231 posłów, przeciwnych było 194, natomiast jeden wstrzymał się od głosu.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum