Ustawa o Rzeczniku Praw Pacjenta - chory będzie mógł poskarżyć się na strajk?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 07 maja 2009 17:02

Ustawa zawiera przepisy wprowadzające ustawy: o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o konsultantach medycznych oraz o akredytacji w ochronie zdrowia. Były one częścią pakietu sześciu projektów zdrowotnych autorstwa PO.

W listopadzie 2008 roku te trzy ustawy podpisał prezydent Lech Kaczyński, ale jednocześnie zawetował ustawy: o przekształceniu szpitali w spółki, o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej oraz ustawę wprowadzającą reformę. W grudniu ub.r. weto prezydenta podtrzymał Sejm.

Jak podkreśla resort zdrowia, brak ustawy wprowadzającej powodował duże problemy interpretacyjne dotyczące przepisów znajdujących się w trzech ustawach zdrowotnych.

Dlatego rząd wniósł o pilne uchwalenie ustawy wprowadzającej. Zapisano w niej także terminy wejścia w życie ustaw, które podpisał prezydent.
Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Senacka Komisja Zdrowia odrzuciła poprawki do ustawy zgłoszone przez PiS. Jedna z nich to zapis, wykreślający możliwość nakładania przez Rzecznika Praw Pacjenta kar na organizatorów strajku. Kara - do 500 tys. zł - dotyczy naruszenia praw pacjenta w zakładzie opieki zdrowotnej; złamanie przepisów o rozwiązywaniu sporów musi zostać wcześniej stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu.

Zdaniem PiS, w ten sposób pozbawia się pracowników ZOZ-ów prawa do wyrażania niezadowolenia. Prawa pacjentów są ważne, ale pracownicy również mają swoje prawa.

Wprowadzeniu poprawek przeciwny był resort zdrowia. Prawo do protestu w służbie zdrowia powinno być objęte większymi rygorami niż w innych sektorach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum