×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ustawa o 17 zawodach bez logopedów i dietetyków. Komisja Zdrowia wprowadziła sporo wrzutek

Autor: Mariusz Polak • Źródło: Rynek Zdrowia25 maja 2023 20:00Aktualizacja: 26 maja 2023 10:38

Bez logopedów i części dietetyków, ale za to z instruktorami terapii uzależnień oraz kilkoma wrzutkami dotyczącymi m.in. ratownictwa medycznego. 25 maja sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła poprawki do ustawy o niektórych zawodach medycznych, która początkowo miała uregulować 17 profesji.

Ustawa o 17 zawodach bez logopedów i dietetyków. Komisja Zdrowia wprowadziła sporo wrzutek
Ustawa o 17 zawodach rozpatrzona przez Komisję Zdrowia Fot. PAP/Radek Pietruszka
  • W czwartek, 25 maja, sejmowa Komisja Zdrowia zajęła się poprawkami do ustawy o niektórych zawodach medycznych
  • Z listy 17 profesji skreśleni zostali logopedzi oraz dietetycy. Dołączono  natomiast instruktorów terapii uzależnień
  • Do dokumentu wprowadzono kilka wrzutek obejmujących m.in. ustawę o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawę o zawodzie farmaceuty czy ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym

Ustawa o niektórych zawodach medycznych w Sejmie

25 maja sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła poprawki wniesione do projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych, która miała uregulować 17 profesji.

Już od samego początku procedowania lista zawodów ujętych w dokumencie wzbudzała wiele kontrowersji. Przeciwko regulacjom sprzeciwiali się logopedzi oraz dietetycy, którzy wnioskowali o odrębne ustawy dotyczące ich zawodów oraz powołania samorządów.

W trakcie pierwszego czytania projektu ustawy przewodniczący Komisji Tomasz Latos (PiS) zapowiedział wykreślenie z listy logopedów (taką poprawkę wniosły także inne kluby), natomiast przed dzisiejszym posiedzeniem jego klub (a także inne) zgłosiły poprawkę wyłączającą również dietetyków.

Obie poprawki większością głosów zostały przyjęte i zawody te zostały wykreślone z projektu.

W przypadku dietetyków część nowych regulacji prawdopodobnie jednak ich obejmie: chodzi o "osoby wykonujące czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach świadczeń gwarantowanych w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych".

- Chodzi o "dietetyków klinicznych - tłumaczył Bolesław Piecha (PiS), który wniósł poprawkę.

Instruktorzy terapii uzależnień w ustawie o niektórych zawodach medycznych 

Wiceprzewodniczący Piecha wniósł również poprawkę, dopisującą do ustawy instruktorów terapii uzależnień. Środowisko to w połowie maja pikietowało w tej sprawie przed Ministerstwem Zdrowia.

Poprawka została przyjęta i lista zawodów została poszerzona.

Nie zyskały poparcia inne poprawki, mające wpływ na ostateczny kształt listy zawodów, zgłoszone przez kluby opozycji.

Przepadły propozycje skreślenia z listy techników dentystycznych oraz dodania sanitariusza szpitalnego i technika analityki medycznej.

Nie zyskało uznania także dodanie sekretarki medycznej, choć jak zwracała uwagę posłanka Marcelina Zawisza (Lewica), "wielokrotnie Ministerstwo Zdrowia mówiło o potrzebie uregulowania tego zawodu, więc jest okazja".

Wrzutki do ustawy o zawodach medycznych

Przy składaniu poprawek przez obóz rządzący nie odbyło się bez tzw. wrzutek, czyli zapisów wykraczających poza przedmiot tej ustawy, na co zwracało uwagę biuro legislacyjne.

Do projektu dorzucono zapisy obejmujące zmiany w ustawach: o zawodach lekarza i lekarza dentysty, o ochronie zdrowia psychicznego oraz zawodzie farmaceuty czy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

- Zmiany w zakresie funkcjonowania ratownictwa medycznego, które obniżają poziom bezpieczeństwa polskiego pacjenta, powodują, że wstrzymamy się przy głosowaniu tej ustawy - podkreślał Rajmund Miller (KO), wiceprzewidniczący Komisji.

- Uważamy, że nie możemy głosować za ustawą, która ma tak dużo wątpliwych zapisów i tak niekorzystnych zarówno dla środowiska jak i pacjentów - tłumaczył. 

W ostatecznym głosowaniu na 30 posłów 19 było za przyjęciem projektu, 1 przeciw, a 10 wstrzymało się. 

Ustawa o 17 zawodów zmniejszona do 16 profesji

Po przyjętych poprawkach projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych obejmie 16 zawodów:

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze