Urząd Skarbowy: test na Covid jest kosztem firmy, nawet gdy badanie dotyczy nieetatowców

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 sierpnia 2020 08:47

Przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach podatkowych wydatki na bezpieczeństwo całej załogi, także samozatrudnionych - informuje wtorkowa "Rzeczpospolita".

Urząd Skarbowy: test na Covid jest kosztem firmy, nawet gdy badanie dotyczy nieetatowców
Przedsiębiorca może rozliczyć w kosztach podatkowych wydatki na bezpieczeństwo całej załogi, także samozatrudnionych. Fot. ŚCO

Jak podaje "Rz" choć koronawirus nie odpuszcza, wiele firm wróciło już ze zdalnej pracy do biur i aby ustrzec się choroby, pracodawcy fundują załodze testy na Covid-19.

"Mamy dla nich dobrą wiadomość. Fiskus zgadza się, że w kosztach PIT/ CIT można rozliczyć nie tylko testy dla pracowników, ale także dla innych osób: działających na zleceniach, umowach o dzieło czy samozatrudnionych (czyli prowadzących własną działalność gospodarczą)" - pisze gazeta.

"Rz" zauważa, że w wielu przedsiębiorstwach zatrudnieni są przemieszani z pracującymi na podstawie innych umów.

"Z reguły robią zbliżone rzeczy i są podobnie traktowani przez właściciela firmy" - mówi gazecie doradca podatkowy. Przypomina też, że skarbówka często kazała pracodawcom rozdzielać wydatki na załogę. Tak było np. w sprawie imprez integracyjnych. Fiskus zgadzał się na rozliczanie spotkań w podatkowych kosztach, ale tylko w części przypadającej na pracowników. Wydatki na nieetatowców wyrzucał z kosztów.

"Rz" zapytała Krajową Informację Skarbową czy tak też jest przy zakupach testów na koronawirusa. Odpowiedź jest pozytywna dla przedsiębiorców.

"Można uznać, że wydatki na testowanie wszystkich pracowników zostały poniesione w interesie firmy. Badanie jest bowiem niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wydatki są więc kosztem uzyskania przychodów. Przepisy nie zakazują ich rozliczania" - potwierdziła jej KIS.

Według "Rz" pozytywne dla przedsiębiorców wnioski można też wyciągnąć z wydanych przez Ministerstwo Finansów objaśnień przepisów antykryzysowych. Zapewniono w nich, że urzędnicy będą liberalnie podchodzić do poniesionych w czasie epidemii wydatków, między innymi tych związanych z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy. Resort finansów podkreślił, że w czasie epidemii przedsiębiorcy mają nowe obowiązki w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Mogą też z własnej woli stosować środki, które przeciwdziałają zagrożeniu Covid-19.

.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum