Urlopy dla pielęgniarek na poratowanie zdrowia - wątpliwe

Autor: pielegniarki.info.pl/Rynek Zdrowia • • 26 lipca 2013 09:21

Środowisko pielęgniarek i położnych krytykuje stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia Aleksandra Soplińskiego w sprawie prawa pielęgniarek i położnych do urlopu na poratowanie zdrowia.

Urlopy dla pielęgniarek na poratowanie zdrowia - wątpliwe

Wiceminister w odpowiedzi na apel Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych w tej sprawie odwołał się do doświadczeń z urlopami dla podratowania zdrowia, z jakich korzystają nauczyciele. Stwierdził, że nie ma udokumentowanych danych o wpływie wykorzystywanych urlopów na obniżenie absencji chorobowej oraz na poprawę stanu zdrowia i podtrzymanie aktywności zawodowej nauczycieli. Jego zdaniem idea udzielania ich nauczycielom nie sprawdziła się.

Powołał się na opinię dr Ewy Wągrowskiej-Koski, konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny pracy, która uznała, że ”wprowadzenie przedmiotowego urlopu dla innych grup zawodowych, w tym pielęgniarek i położnych, wydaje się wątpliwe, i mogące budzić kontrowersje, również ze względu na wysokie koszty dla budżetu państwa będące efektem wprowadzenia takiego przywileju.”

Portal pielęgniarek i położnych przeprowadził analizę argumentów użytych przez wiceministra Aleksandra Soplińskiego i skrytykował stanowisko ministerstwa. Jednocześnie wyrażono przekonanie, że ”stanowiska Ministerstwa Zdrowia powinny być tworzone choćby z uwzględnieniem szacunku dla tych do których są kierowane”. Uznano, że " w takim kształcie nie powinno ono zostać podpisane przez wiceministra".

Więcej: www.pielegnarki.info.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum