Unijna dyrektywa na temat ograniczenia skaleczeń wśród personelu szpitali

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lipca 2009 16:44

Komisja Europejska zaproponuje nową dyrektywę, by ograniczyć skalę obrażeń i infekcji na skutek zacięcia się skalpelem czy ukłucia igłą przez pracowników służby zdrowia - ogłosił w piątek unijny komisarz ds. pracy Vladimir Szpidla.

Z podanych przez przedstawicieli sektora danych wynika, że co roku w Unii Europejskiej 1,2 mln z 12 mln pracujących w UE pielęgniarek albo lekarzy zacina się skalpelem albo kłuje po zastrzyku igłą. Jeśli wywołuje to infekcję albo poważne obrażenia, w grę wchodzą długotrwałe zwolnienia lekarskie, których koszty są trudne do oszacowania.

– W najgorszym wypadku rany na skutek ostrych narzędzi lekarskich są powodem infekcji i chorób takich jak żółtaczka albo AIDS - ostrzegł Szpidla.

O dyrektywę zwrócili się do Komisji Europejskiej sami zainteresowani: unijne organizacje pracowników i pracodawców służby zdrowia. Nada ona wiążący prawnie charakter porozumieniu podpisanemu w piątek pod auspicjami Szpidli przez obie strony. Wprowadza ono wiele zasad, w tym na przykład absolutny i natychmiastowy zakaz wkładania igieł po zastrzyku do plastikowych osłonek, z których zostały wyjęte.

 Sekretarz generalny zrzeszenia pracodawców HOSPEEM Godfrey Perera podał skrajne przykłady wypadków z użyciem źle zabezpieczonych narzędzi chirurgicznych. Zdarza się - powiedział - że pracownicy szpitalnych pralni kaleczą się skalpelami, które zapodziały się po operacji w prześcieradłach i chustach. Wynika to z błędów personelu medycznego, który lekceważy zasady posługiwania się ostrymi instrumentami.

– Jeżeli mamy ponad milion osób, które padają co roku ofiarą obrażeń, to problem jest systemowy - zwróciła uwagę Karen Jennings. Szpidla, w którego kompetencjach znajduje się także bezpieczeństwo i higiena pracy, zapowiedział, że dyrektywa będzie gotowa jesienią, a potem trafi do zatwierdzenia przez rządy państw członkowskich i Parlament Europejski.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum