Unia Europejska o nas: w przestrzeganiu praw pacjenta zrobiliście postęp

Autor: Daniel Mieczkowski, PAP/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2011 18:20

Polska znalazła się na dziewiątym miejscu wśród 20 krajów europejskich w rankingu dotyczącym przestrzegania praw pacjenta, którego wyniki zaprezentowano w poniedziałek (18 kwietnia) na konferencji w Warszawie z okazji Europejskiego Dnia Praw Pacjenta. John Dalli komisarz UE ds. zdrowia i polityki konsumenckiej podkreślał jednocześnie, że Polska zrobiła ogromny postęp w tym zakresie.

Unia Europejska o nas: w przestrzeganiu praw pacjenta zrobiliście postęp

Konferencję zorganizował Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej (IPPiEZ). Z unijnego raportu wynika, że większość krajów Europy, które wzięły udział w badaniu ma trudności z zapewnieniem pacjentom prawa poszanowania czasu, prawa wolnego wyboru oraz prawa dostępu do opieki medycznej. Te trzy sprawy to kwestie najbardziej krytyczne, dotyczące każdego niemal kraju.

Badanie zostało przeprowadzone w 56 szpitalach w 20 krajach UE, a także ministerstwach zdrowia i 70 organizacjach pozarządowych w Europie. W Polsce badaniem objęto Miniterstwo Zdrowia, Rzecznika Praw Pacjenta, Szpital Wolski w Warszawie, Samodzielny Publiczny Centralny Szpital Kliniczny w Warszawie, Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus w Warszawie, Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Norberta Barlickiego w Łodzi.

Potrzebny system informacji
Ekspert IPPiEZ Dorota Karkowska podkreśłała, że w większości szpitali w Polsce są problemy z dostępem rodziny do chorego przez 24 godziny na dobę. - Ten problem jest zauważalny w całej Europie - zaznaczyła.

Rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska mówiła, że w Polsce często łamane jest prawo pacjenta dostępu do dokumentacji medycznej, a także prawo do godności i intymności.

- Najczęściej te prawa są łamane w szpitalach psychiatrycznych, ale także w szpitalach ogólnych. Dziwi mnie, że czasami nie można postawić parawanu, by w ten sposób zapewnić intymność - podkreśliła.

Według Doroty Karkowskiej w Polsce duży problem stanowi brak scentralizowanego systemu informacji. Dodała, że nie ma wystarczającego przepływu informacji między jednostkami opieki ambulatoryjnej a szpitalami, do których po badaniu trafiają pacjenci.

Minister zdrowia Ewa Kopacz - odpowiadając - zaznaczyła, że ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia, którą Sejm uchwalił pod koniec marca, rozwiąże częściowo problem przepływu informacji między jednostkami. Umożliwi bowiem m.in. wymianę danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawianie e-recept i e-skierowań.

Pacjent nie zna swoich praw
Minister zdrowia przyznała, że duża część pacjentów w Polsce nie zna swoich praw, wynikających chociażby z Europejskiej Karty Praw Pacjenta. Zaznaczyła, że nie zna ich jak dotąd 42 proc. polskich pacjentów; 8 proc. - nie potrafi powiedzieć, czy takie prawa istnieją; a 50 proc. wie o istniejących prawach, ale nie wie, jak z nich korzystać.

Dorota Karkowska podkreślała, że w szpitalach wciąż zbyt trudny jest dostęp do informacji o prawach pacjenta. Jej zdaniem każdy szpital powinien mieć osobę, czy punkt, w którym poinformowano by pacjenta o przysługujących mu prawach.

Marek Balicki, poseł i były minister zdrowia mówił, że choć informacja o prawach pacjenta nie jest jeszcze dostateczna, to jednak w tej kwestii w Polsce nastąpiła duża poprawa.

Ewa Kopacz przekazała, że w ciągu ostatnich dwóch lat wzmożono działania w zakresie ochrony praw pacjenta. - Udało nam się przygotować odpowiednią ustawę. Powołaliśmy również Rzecznika Praw Pacjenta i to nie tylko jako instytucję, która zbiera skargi.

Minister zdrowia uważa, że rzecznik jest umocowany w polskim prawie na tyle mocno, że może być również oskarżycielem w procesach: - Może wymiernie pomagać pacjentowi, który z prośbą, czy skargą do niego się zwraca.

Minister zaznaczyła, że rzecznicy praw pacjenta są rozlokowani w całym kraju: - W każdym województwie jest instytucja, która odpowiada za to, żeby prawa pacjenta były przestrzegane.

Polska wypada coraz lepiej
John Dalli, komisarz UE ds. zdrowia i polityki konsumenckiej, stwierdził, że w Polsce w ostatnich latach widoczny jest bardzo duży postęp w zakresie jakości ochrony zdrowia. Jego zdaniem prawa pacjenta są w Polsce obecnie dobrze chronione dzięki znacznie większej ilości informacji zbieranych przez instytucję Rzecznika Praw Pacjenta.

– Rzecznik daje możliwość skutecznego uporania się z zagadnieniami związanymi z prawami pacjenta. To bardzo pozytywna zmiana w polskim systemie ochrony zdrowia – stwierdził John Dalli.

Marek Balicki podkreślał, że duże nadzieje wiąże się nowymi uregulowaniami, pozwalającymi na pozasądowe dochodzenie roszczeń.

Unijny komisarz podkreślał, że prawa pacjenta wymagają najlepszej ochrony.

– Musimy zacząć traktować sprawy zdrowia i wydatki na zdrowie, jako inwestycję w lepsze życie obywateli - stwierdził.

Komisarz ds. zdrowia i polityki konsumenckiej przypomniał, że każdy pacjent w Unii Europejskiej powinien mieć takie samo prawo do opieki zdrowotnej, niezależnie od dochodu czy kraju zamieszkiwania. Zaznaczył, że prawo unijne jest tak adaptowane, by prawa pacjentów były przestrzegane także poza granicami tych państw, których są obywatelami.

Zdaniem Marka Balickiego w Polsce największy niepokój budzą obecnie narastające nierówności w dostępie do ochrony zdrowia.

Zdarzenia - do raportu
- Konieczne jest zwiększanie finansowania publicznego ochrony zdrowia, które w innych krajach Unii jest na dużo wyższym poziomie - uważa Marek Balicki.

- Potrzebne są decyzje polityczne w tej kwestii, niezależnie od skutków kryzysu gospodarczego - stwierdził. Także Dorota Karkowska podkreślała, że do porawy sytuacji w polskiej ochronie zdrowia potrzebne jest zwiększenie nakładów.

Marek Balicki podkreślał także, że w zakresie ochrony praw pacjenta ciągle wyzwaniem jest sprawa, która wynika z rekomendacji Rady Europy z 2006 r.: skuteczne raportowanie zdarzeń niepożądanych w placówkach ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum