Ulgi podatkowe dla krwiodawców

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2010 10:06

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewidują specjalną ulgę podatkową dla honorowych dawców krwi.

Jest ona odliczana od dochodu. Dochód pomniejsza się o wartość ekwiwalentu za oddaną krew. Aby z ulgi skorzystać, podatnik oprócz oddania krwi w danym roku, musi osiągnąć dochód (przychód w przypadku podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowany). Ważne jest również pobranie zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa o bezpłatnym oddaniu krwi bądź jej składników oraz przyjęciu jej przez stację.

Ulga ta jest limitowana. I to podwójnie. Z jednej strony odliczenia dokonuje się do wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew. Wystarczy pomnożyć ilość oddanej krwi przez wysokość przysługującego za nią ekwiwalentu. Z drugiej, ulga na krew jest odliczeniem dokonywanym w ramach przekazywanej darowizny i odliczenie podatkowe z tego tytułu może wynieść nie więcej niż kwota stanowiąca 6 proc. dochodu.

Oznacza to, że jeśli kwota stanowiąca 6 proc. dochodu podatnika jest niższa od przysługującego ekwiwalentu za krew, podatnik w zeznaniu nie będzie mógł odliczyć więcej niż właśnie tę kwotę odpowiadającą 6 proc. dochodu. Warto pamiętać, że pomniejszając swój dochód w związku z oddaniem krwi jednocześnie zmniejsza się podstawa opodatkowania. Mniejsza podstawa opodatkowania to również mniejszy podatek do zapłaty.

Jeżeli podatnik, który nieodpłatnie oddał krew, przekazał w danym roku również darowiznę na inne cele, np. dla organizacji pożytku publicznego, musi pamiętać, że limit – 6 proc. dochodu – dotyczy łącznie wszystkich rodzajów darowizn, które dają prawo do obniżenia dochodu.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum