Ulga rehabilitacyjna tylko na wydatki bezpośrednio związane z niepełnosprawnością

Autor: gazetaprawna.pl/Rynek Zdrowia • • 17 kwietnia 2013 10:21

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał, że osobie niepełnosprawnej przysługuje ulga, ale wyłącznie w odniesieniu do wydatków bezpośrednio związanych z dostosowaniem pomieszczenia do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Tym samym podatnik będzie mógł sobie odliczyć koszty brodzika z prysznicem, ale glazury - już nie.

Ulga rehabilitacyjna tylko na wydatki bezpośrednio związane z niepełnosprawnością

Ze względu na niepełnosprawność podatnik musiał zamienić wannę na kabinę prysznicową. Powstał problem, co może odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej. W ocenie dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi mogą to być jedynie wydatki na zainstalowanie brodzika z kabiną prysznicową, przymocowanie do ścian w kabinie uchwytów oraz położenie antypoślizgowej terakoty na podłodze (interpretacja z 28 marca 2013 r., sygn. IPTPB2/415-35/13-2/AK) - informuje Dziennik Gazeta Prawna. 

Jednakże nie sposób przeprowadzić adaptacji pomieszczenia bez demontażu wanny, zmiany położenia rur odpływowych instalacji kanalizacyjnej, doprowadzenia wody ciepłej i zimnej do kabiny i umywalki oraz wymiany okładzin ściennych z glazury. Zdaniem organu podatkowego, koszty tych robót nie są objęte ulgą, bo może je wykonać każdy inny podatnik i nie da się wykazać ich związku z niepełnosprawnością.

Marzena Rączkiewicz, kierownik zespołu księgowości płacowej w Roedl & Partner, zauważa natomiast, że jeśli budżet państwa ma trudności, fiskus dba o to, aby uszczelnić system podatkowy, szczególnie gdy chodzi o ulgę, z której korzysta duża grupa podatników (w 2011 r. z ulgi rehabilitacyjnej skorzystało ich ponad milion).

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum