Ulga rehabilitacyjna: niepełnosprawny może rozliczyć w PIT wydatki poniesione na psychoterapię

Autor: prawo.pl/ Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2019 17:58

Osoba posiadająca orzeczenie o jednym z trzech stopni niepełnosprawności może w ramach ulgi rehabilitacyjnej rozliczyć w rocznym PIT wydatki poniesione na psychoterapię. Naturalnie pod warunkiem, że jest w stanie je udokumentować.

Poniesione wydatki należy udokumentować Fot. Shutterstock

Podatniczka wnioskująca o wydanie interpretacji ma umiarkowany stopień niepełnosprawności. Od wielu lat była pod opieką poradni zdrowia psychicznego i lekarza psychiatry. Miała zdiagnozowane „inne zaburzenia lękowe” i była jej także potrzebna rehabilitacja w postaci sesji psychoterapeutycznych - informuje prawo.pl

Lekarz skierował ją na psychoterapię w poradni psychologicznej, ale ponieważ ta nie przyniosła w przeszłości poprawy, kobieta zdecydowała się na prywatną psychoterapię. Jest zdania, że psychoterapia to rehabilitacja, rozumiana jako zespół działań, które mają na celu przywrócenie do normalnego życia w społeczeństwie i uważa, że mogła odliczyć od dochodu koszty sesji.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydanej niedawno interpretacji nr 0113-KDIPT3.4011.430.2019.2.ID uznał jej argumenty. Przypomniał jedynie, że aby odliczyć wydatki na prywatną psychoterapię w ramach ulgi dla niepełnosprawnych konieczne jest, aby poniesione przez podatnika kwoty, nie zostały sfinansowane ani zwrócone mu w jakiejkolwiek formie. Wydatki muszą też być odpowiednio udokumentowane i zalecone przez lekarza psychiatrę.

Więcej: prawo.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum