Ulga rehabilitacyjna 2022 zostanie rozszerzona. Kto z niej skorzysta?

Autor: oprac. JKB • Źródło: gazeta.pl, pitax.pl, Rynek Zdrowia12 stycznia 2022 19:40

Ulga rehabilitacyjna po nowemu. Zgodnie z najnowszymi zmianami od 2022 roku zostaje poszerzony katalog wydatków uprawniający do skorzystania z ulgi. Jednakże z powodu Polskiego Ładu nie każdy będzie mógł skorzystać z tej ulgi.

Ulga rehabilitacyjna 2022 zostanie rozszerzona. Kto z niej skorzysta?
Ulga rehabilitacyjna 2022 ma poszerzony katalog wydatków. Fot. AdobeStock
  • Ulga rehabilitacyjna 2022. Ministerstwo Finansów wniosło propozycję rozszerzenia katalogu wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej
  • Poszerzenie katalogu uprawnionych do korzystania z ulgi dotyczy m.in. wydatków za pobyt leczniczy i zabiegi rehabilitacyjne czy też wydatki na zakup sprzętu/urządzeń niezbędnych do rehabilitacji
  • Ze względu na podwyższenie kwoty wolnej od podatku, niektóre osoby nie będą mogły odliczyć ulgi rehabilitacyjnej
  • Jeśli dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku 30 tys. zł rocznie, to nie można skorzystać z tej ulgi

Ulga rehabilitacyjna 2022. Co obejmuje?

Od 2022 roku przepisy Polskiego Ładu rozszerzyły katalog stosowania ulgi rehabilitacyjnej. Ulga ta przysługuje osobom niepełnosprawnym albo podatnikom, którzy mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne.

Jednak roczny dochód osoby na utrzymaniu nie może przekraczać dwunastokrotności kwoty renty socjalnej obowiązującej w grudniu danego roku podatkowego.

Poszerzony katalog wydatków przy uldze rehabilitacyjnej

Zgodnie z wprowadzonymi zmianami, zakres wydatków uprawniających do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej został znacznie poszerzony od 2022 roku. Dotyczy to również wydatków poniesionych na zakup, a także na naprawę sprzętu i innych urządzeń/narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji i ułatwiających wykonywanie czynności życiowych.

Od 2022 roku podatnicy zgodnie z przysługującą im ulgą rehabilitacyjną będą mogli odliczyć:

  • wydatki na zakup i naprawę sprzętu/urządzeń/narzędzi technicznych; 
  • najem indywidualnego sprzętu/urządzeń/narzędzi technicznych wynikających z potrzeb osoby niepełnosprawnej.

Zmiany w wydatkach za pobyty lecznicze i zabiegi

Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w zakres ulgi rehabilitacyjnej, od 2022 roku podatnik będzie mógł odliczyć:

  • wydatki na pobyt w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, rehabilitacji leczniczej, opiekuńczo-leczniczym, pielęgnacyjno-opiekuńczym,
  • wydatki za pobyt opiekuna osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawnych do 16 roku życia, przebywającego z osobą niepełnosprawną na turnusie rehabilitacyjnym/zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego/zakładzie rehabilitacji leczniczej,
  • wydatki za zabiegi rehabilitacyjne albo leczniczo-rehabilitacyjne,
  • wydatki na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki/podkłady/wkłady anatomiczne (w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2 280 zł).

Ulga rehabilitacyjna a przewóz osób niepełnosprawnych

W skład poszerzonego katalogu uprawnień związanych z ulga rehabilitacyjną, wliczany jest także przewóz osób niepełnosprawnych i dzieci do lat 16.

Podatnicy będą mogli odliczyć od dochodu poniesione wydatki za ten transport niezależnie od tego, w jakim celu ma służyć transport osoby niepełnosprawnej.

Kogo nie obejmie nowa ulga rehabilitacyjna?

Istnieje grupa osób, która nie będzie mogła skorzystać z rzeczonej ulgi rehabilitacyjnej w 2022 roku. Dotyczy to podatników, którzy po prostu nie będą mieli z czego jej odliczyć. Polski Ład bowiem wprowadził wyższą kwotę wolną od podatku.

W związku z tym, jeżeli dochód danej osoby nie przekroczy kwoty wolnej od podatku, czyli 30 tys. zł – wówczas nie skorzysta z ulgi.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum