Ulga podatkowa dla niepełnosprawnych: fiskus nie ma racji?

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2009 11:14

Eksperci twierdzą, że fiskus narusza przepisy podatkowe dotyczące osób niepełnosprawnych.

Jeśli dojeżdżają one samochodem na zabiegi, mogą odliczyć od dochodu 2280 zł. Tymczasem niektóre urzędy skarbowe pozwalają na odliczenie tych wydatków jedynie jako 19 proc. z limitu 2280 zł.

Podatnik, który jest osobą niepełnosprawną lub ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną i dojeżdża na zabiegi rehabilitacyjne swoim samochodem lub  pojazdem, którego jest współwłaścicielem, ma prawo pomniejszyć dochód w rocznym PIT o kwotę 2280 zł. Niestety, niektórzy urzędnicy stosują inną interpretację. W jej wyniku możliwe jest odliczenie kwoty 433 zł, czyli 19 proc. z sumy 2280 zł - informuje Gazeta Prawna.

Zdaniem Pawła Małeckiego, doradcy podatkowego z Kancelarii Doradztwa Podatkowego Pama, nie ma żadnych podstaw prawnych do obliczania wysokości odliczeń z tytułu ulgi rehabilitacyjnej w opisany sposób.

Paweł Małecki doprecyzowuje, że zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 oraz ust. 7 pkt 14 ustawy o PIT podatnik - osoba niepełnosprawna zaliczana do I lub II grupy inwalidzkiej (lub gdy na utrzymaniu podatnika znajduje się taka osoba albo dzieci niepełnosprawne do ukończenia 16. roku życia) - ma prawo dokonać obniżenia podstawy opodatkowania o poniesione wydatki z tytułu używania samochodu osobowego stanowiącego własność lub współwłasność podatnika dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi rehabilitacyjno-lecznicze.

Wszelkie ulgi i doliczenia należy interpretować w sposób ścisły, bez stosowania wykładni rozszerzającej. Na ten aspekt zwraca uwagę Joanna Patyk, doradca podatkowy w BDO Numerica International Auditors & Consultants, która twierdzi, że z drugiej strony nie znajduje uzasadnienia ograniczanie w możliwości stosowania ulg i odliczeń w przypadku, gdy są spełnione wszystkie przesłanki do ich zastosowania.

- Z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprost wynika kwota odliczenia z tytułu korzystania z samochodu osobowego do przewozu osoby niepełnosprawnej na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. I jest to odliczenie w wysokości 2280 zł - podkreśla Joanna Patyk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum