×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Ulga dla klasy średniej to pułapka? Przez L4 można stracić pieniądze

Autor: oprac. JKB • Źródło: Ministerstwo Finansów, prawo.pl, Rynek Zdrowia15 lutego 2022 20:31

Ulga dla klasy średniej i Polski Ład. Uwaga na zwolnienie lekarskie. Przez zbyt długie L4 można stracić pieniądze. Jak nie wpaść w pułapkę?

Ulga dla klasy średniej to pułapka? Przez L4 można stracić pieniądze
Polski Ład i ulga dla klasy średniej. Przez zbyt długie L4 można stracić pieniądze Fot. Shutterstock
  • Zmiany podatkowe Polskiego Ładu wciąż wywołują szereg pytań i wątpliwości. Jednym z kluczowych założeń nowych przepisów jest ulga dla klasy średniej
  • Ma ona złagodzić skutki zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej, ponieważ od tego roku nie można jej odliczać od podatku
  • Jednak warto pamiętać o jednej ważnej sprawie – zbyt długie L4 może pozbawić ulgi dla klasy średniej, a przez to również pieniędzy
  • Co ma wspólnego zwolnienie lekarskie i chorobowe z ulgą dla klasy średniej? Eksperci wskazują, że całkiem sporo, gdyś zasiłek choroby czy macierzyński nie są wynagrodzeniem ze stosunku pracy

Przez zbyt długie L4 można stracić pieniądze. Pułapka ulgi dla klasy średniej

Ulga dla klasy średniej jest jednym z elementów zapisów podatkowych przygotowanych w ramach Polskiego Ładu. Nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Z założenia, celem nowego odliczenia – jak zaznacza prawo.pl – jest złagodzenie skutków możliwych zmian w rozliczaniu składki zdrowotnej.

Od 2022 roku nie można bowiem odliczać składki zdrowotnej od podatku. Z kolei ulga dla klasy średniej dotyczy osób, których przychody mieszczą się w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł rocznie, czyli 5 700 – 11 140 zł brutto miesięcznie, o czym przypomina Ministerstwo Finansów.

Jednak, jak zwracają uwagę eksperci, zbyt długie L4 może pozbawić ulgi dla klasy średniej. Co ma wspólnego zwolnienie lekarskie z Polskim Ładem i ulgą?

Ulga dla klasy średniej. Kto może skorzystać z ulgi?

Jak informuje Ministerstwo Finansów, ze wspomnianej ulgi dla klasy średniej będzie mógł skorzystać każdy, kto otrzymał przychody:

  • z pracy na etacie (umowa o pracę, stosunek służbowy, praca nakładcza, spółdzielczy stosunek pracy);
  • z działalności gospodarczej, podlegające opodatkowaniu przy zastosowaniu skali podatkowej, pomniejszone o koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia tej działalności, z wyłączeniem z tych kosztów składek na ubezpieczenia społeczne.

Łącznie przychód roczny musi się mieścić w granicach od 68 412 do 133 692 złotych. MF dodaje także, że prawo do ulgi mają także osoby, które otrzymują przychody z pracy na etacie poza granicami kraju. Są one jednocześnie zobowiązane do samodzielnego obliczenia oraz wpłacenia zaliczki na podatek.

Jeżeli jednak zarobki okażą się wyższe (nawet o złotówkę), wówczas ulgę trzeba zwracać, o czym przypomina prawo.pl. Także zbyt niskie zarobki mogą pozbawić prawa do ulgi.

Kluczowy jest zapis, że do obliczania ulgi bierze się pod uwagę przychody ze stosunku pracy. Natomiast wynagrodzeniem ze stosunku pracy nie jest zasiłek choroby czy macierzyński.

Ulga dla klasy średniej a zasiłek chorobowy i zasiłek macierzyński

- W kwocie przychodów warunkujących zastosowanie ulgi nie uwzględnia się jednak przychodów zwolnionych oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, w tym również w sytuacji, gdy są one wypłacane przez pracodawcę (zasiłki to nie przychody z pracy, a z innych źródeł) – zaznacza MF.

Zasiłek choroby czy macierzyński nie jest wynagrodzeniem ze stosunku pracy – dłuższe pobieranie zasiłku może obniżyć przychody ze stosunku pracy do poziomu niższego niż wymagane dla ulgi – podkreśla portal prawo.pl.

W związku z tym - ale również szeregiem innych wątpliwości - coraz więcej pracowników wnioskuje do swoich pracodawców, aby ci nie odliczali ulgi w trakcie roku podatkowego.

Chcą w ten sposób przekonać się czy rzeczywiście ich przychody mieszczą się w określonych widełkach – przekonuje portal – jeśli tak się stanie, sami rozliczą ulgę w rocznym PIT złożonym w 2023 roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum