Uczelnie medyczne: nie dyskryminujemy studentów!

Autor: DK, Kurier Lubelski/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2010 14:04

Zdaniem rzecznika praw obywatelskich, uczelnie medyczne w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Lublinie, dyskryminują Polaków, nie dopuszczając ich na studia w języku angielskim.

Prof. Marek Zubik, zastępca RPO, na problem zwrócił uwagę po tym, jak do biura rzecznika wpłynęła skarga dotycząca niemożliwości odbywania płatnych studiów medycznych w języku angielskim przez polskich kandydatów. Uczelnie medyczne na tego typu studia przyjmują tylko studentów zagranicznych, a nie kandydatów legitymujących się obywatelstwem polskim.

W przysłanym nam stanowisku jednej z uczelni czytamy, że „Uniwersytet Medyczny w Lublinie z dużym zdumieniem przyjął wystąpienie Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie nierównego traktowania kandydatów na studia legitymujących się obywatelstwem polskim i kandydatów cudzoziemców”.

– Uczelnia medyczna w Lublinie nie może mieć dyskryminujących zapisów w regulaminie rekrutacji na studia anglojęzyczne, ponieważ my takiej rekrutacji nie prowadzimy – tłumaczy rzecznik prasowy lubelskiego Uniwesrytetu Medycznego, dr n. med. Włodzimierz Matysiak.

Jak wyjaśnia rzecznik, odpłatne kształcenie zagranicznych studentów w języku angielskim odbywa się na podstawie umów z zagranicznymi instytucjami i to one prowadzą nabór kandydatów, określają zasady rekrutacji i warunki odpłatności. Powołane w wystąpieniu RPO przepisy konstytucyjne nie są więc naruszone w UM w Lublinie. Uniwersytet kształci cudzoziemców w języku angielskim na zasadach określonych w ustawie o szkolnictwie wyższym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum