×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Uczelnia medyczna skreślała za wyniki? Rektor odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich

Autor: oprac. KM • Źródło: RPO/Rynek Zdrowia25 maja 2023 16:00

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wziął do serca publikację Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie skreślania studentów z listy za wyniki. Kwestia zostanie uregulowana, a do tego czasu wątpliwy przepis nie będzie stosowany.

Uczelnia medyczna skreślała za wyniki? Rektor odpowiada Rzecznikowi Praw Obywatelskich
W ocenie władz Uczelni na przestrzeni lat, był to przepis w istocie martwy - pisze rektor UMP. Fot. Shutterstock
  • Zasady dotyczące usuwania studentów z listy na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu mówią, że studenci, którzy nie zaliczą zajęć na pierwszym roku studiów magisterskich lub I stopnia, zostaną automatycznie wykreśleni z listy studentów
  • Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) zauważa, że taki zapis w regulaminie jest sprzeczny z obowiązującą ustawą
  • Zgodnie z ustawą uczelnie mogą wykreślić studentów z listy w przypadku niewystarczających postępów w nauce, ale nie ma obowiązku tego czynić
  • Uczelnie nie mają prawa samodzielnie rozszerzać zakresu warunków wymaganego usuwania studentów z listy, jak to określa ustawa

RPO walczy o prawa studentów medycyny

Przypomnijmy: Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał skargę, zgodnie z którą regulamin studiów na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu nakłada zbyt rygorystyczne konsekwencje na studentów pierwszego roku, którzy nie zaliczą niektórych przedmiotów. W przypadku niezaliczenia studenci ci zostają automatycznie wykreśleni z listy i kończą studia na tej uczelni.

RPO wskazuje, że zgodnie z ustawą o szkolnictwie wyższym istnieją dwie kategorie przesłanek umożliwiających usunięcie studentów z uczelni: obowiązkowe i fakultatywne.

Przesłanki dotyczące niewystarczających postępów w nauce i niezaliczania etapów studiów w terminie należą do kategorii fakultatywnych, co oznacza, że uczelnia ma samodzielnie decydować o skreśleniu studenta na podstawie indywidualnych przypadków.

Decyzja ta musi być jednak uzasadniona i opierać się na dogłębnym zbadaniu okoliczności danej sprawy, które uniemożliwiły studentowi spełnienie jego podstawowych obowiązków.

Rektor UMP: przepis tak naprawdę nie był stosowany

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, profesor Andrzej Tykarski, zgadza się ze stanowiskiem Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczącym obowiązku skreślania z listy studentów, którzy nie zaliczyli zajęć. Rektor informuje, że regulamin studiów uczelni zawsze zawierał przepis dotyczący skreślenia z listy studentów, który jest zgodny z odpowiednimi przepisami prawa.

Jednak w praktyce uczelnia nigdy nie traktowała tego przepisu jako podstawy prawnej do automatycznego skreślenia studenta bez zbadania wszystkich okoliczności danego przypadku. Rektor uważa, że ten przepis był w rzeczywistości nieważny.

- W ocenie władz Uczelni na przestrzeni lat, był to przepis w istocie martwy. Jestem przekonany, że studenci też mieli tego świadomość i może dlatego przepis ten nigdy nie był kwestionowany - pisze rektor.

W odpowiedzi na zgłoszone zastrzeżenia w trakcie prac nad zmianą regulaminu studiów kwestia ta zostanie uregulowana, a dotychczasowy przepis nie będzie stosowany. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze